Զինծառայություն չանցած և 27 տարին լրացած անձինք կշարունակեն վճարել գումարն ու վերադառնալ Հայաստան. ԱԺ-ն ընդունեց նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զինծառայություն չանցած և մինչև 2019-ի մարտի 1-ը 27 տարին լրացած անձինք կարող են սահմանված կարգով վճարում կատարել և, քրեական հետապնդումից ազատվելով, վերադառնալ Հայաստան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը, որով առաջարկվում էր երկարաձգել օրենքի ժամկետը:
«Հայաստանում 2019-ի հունվարի 1-ի դրությամբ կա զինծառայություն չանցած 10940 հետախուզվող` ըստ Քրեական օրենսգրքի 327 հոդվածի 1-ին կետի»,-ներկայացրեց հիմնական զեկուցող Գևորգ Գորգիսյանն ու կարևորեց նախագծի ընդունումը:
Նախագծին կողմ քվեարկեց 96 պատգամավոր:
Նախքան նախագծի ընդունումը օրենքով սահմանված կարգով վճարում կարող էին անել և Հայաստան վերադառնալ մինչ 2017-ի դեկտեմբերի 1-ը 27 տարին լրացած զինծառայություն չանցած անձինք: