Գերմանիան կմասնակցի Հայաստանում անցկացվելիք ՏՏ համաշխարհային համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «WCIT 2019 -ՏՏ համաշխարհային համաժողովին» Գերմանիայի մասնակցության ձևաչափն է  քննարկվել համաժողովի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանի և Գերմանական արևելյան գործարար ասոցիացիայի Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Շտեֆան Քեգեբայնի հետ հանդիպմանը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, քննարկմանը մասնակցել են «WCIT 2019» ծրագրի ղեկավար Սյուզաննա Ազոյանը և գործարար ասոցիացիայի տնօրեն Ուտե Կողլովսկի-Կայջեյան։ Հանդիպումը բխում է Գերմանիայում ստորագրված համագործակցության մասին փաստաթղթից, որը կնքվել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնական այցի շրջանակում։
«WCIT 2019 -ՏՏ համաշխարհային համաժողովը» հիմնադրվել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի կողմից (WITSA)։ «WCIT 2019-Yerevan»-ը կազմակերպելու պատիվը վերապահված է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությանը։ «WCIT 2019 -ՏՏ համաշխարհային համաժողովը» կազմակերպվում է ՀՀ կառավարության աջակցությամբ։
Գերմանացի հյուրերը հետաքրքրվել են «խելացի քաղաք», «կլիմայի փոփոխություն», «էլեկտրոնային առևտուր» թեմաներով, որոնք արդեն ընդգրկված են համաժողովի օրակարգում։
«Մեր ասոցիացիան, որի անդամ են գերմանական ծագման խոշորագույն մի շարք ընկերություններ, պատրաստ է աջակցել թիրախավորված խոսնակների և գերմանական ընկերությունների ներկայացուցիչներին հրավիրելու հարցում»,- նշել է Գերմանական արևելյան գործարար ասոցիացիայի Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Շտեֆան Քեգեբայնը։
«Մենք փաստեցինք նաև երկու ասոցիացիաների պատրաստակամությունը՝ աջակցելու հայաստանյան և գերմանական ընկերությունների միջև նոր գործարար կապերի ստեղծմանը, ներդրումներին ու համագործակցությանը»,- նշել է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ, «WCIT 2019» համաժողովի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։

Germany to participate in 2019 World Congress on IT to be held in Armenia
YEREVAN, MARCH 4, ARMENPRESS. Germany’s participation format to the World Congress on Information Technology (WCIT-2019) has been discussed during the meeting of the Congress Chair, Chairman of the Union of Advanced Technology Enterprises Alexander Yesayan and Stefan Kaegebein, Regional Director for Eastern Europe at the German Eastern Business Association, reports Armenpress.
The discussion was attended by the WCIT-2019 program manager Syuzanna Azօyan and Director of the German Eastern Business Association Ute Kochlowski-Kadjaia. The meeting derives from the cooperation document signed in Germany on the sidelines of the official visit of the Armenian Prime Minister.
The German guests were interested in “smart city”, “climate change”, “e-commerce” topics included in the agenda of the Congress.
“Our Association, the members of which are a number of major companies of German origin, are ready to support inviting targeted speakers and representatives of German companies”, Stefan Kaegebein said.
“We have also highlighted the readiness of the two Associations to support creating new business ties between the Armenian and German companies, the investments and cooperation”, Alexander Yesayan said.
WCIT-2019 will be held in Yerevan in October. It is being organized by the support of the Armenian government.