Գերմանիան կմասնակցի Հայաստանում անցկացվելիք ՏՏ համաշխարհային համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «WCIT 2019 -ՏՏ համաշխարհային համաժողովին» Գերմանիայի մասնակցության ձևաչափն է  քննարկվել համաժողովի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանի և Գերմանական արևելյան գործարար ասոցիացիայի Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Շտեֆան Քեգեբայնի հետ հանդիպմանը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, քննարկմանը մասնակցել են «WCIT 2019» ծրագրի ղեկավար Սյուզաննա Ազոյանը և գործարար ասոցիացիայի տնօրեն Ուտե Կողլովսկի-Կայջեյան։ Հանդիպումը բխում է Գերմանիայում ստորագրված համագործակցության մասին փաստաթղթից, որը կնքվել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնական այցի շրջանակում։
«WCIT 2019 -ՏՏ համաշխարհային համաժողովը» հիմնադրվել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի կողմից (WITSA)։ «WCIT 2019-Yerevan»-ը կազմակերպելու պատիվը վերապահված է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությանը։ «WCIT 2019 -ՏՏ համաշխարհային համաժողովը» կազմակերպվում է ՀՀ կառավարության աջակցությամբ։
Գերմանացի հյուրերը հետաքրքրվել են «խելացի քաղաք», «կլիմայի փոփոխություն», «էլեկտրոնային առևտուր» թեմաներով, որոնք արդեն ընդգրկված են համաժողովի օրակարգում։
«Մեր ասոցիացիան, որի անդամ են գերմանական ծագման խոշորագույն մի շարք ընկերություններ, պատրաստ է աջակցել թիրախավորված խոսնակների և գերմանական ընկերությունների ներկայացուցիչներին հրավիրելու հարցում»,- նշել է Գերմանական արևելյան գործարար ասոցիացիայի Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Շտեֆան Քեգեբայնը։
«Մենք փաստեցինք նաև երկու ասոցիացիաների պատրաստակամությունը՝ աջակցելու հայաստանյան և գերմանական ընկերությունների միջև նոր գործարար կապերի ստեղծմանը, ներդրումներին ու համագործակցությանը»,- նշել է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ, «WCIT 2019» համաժողովի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։

Германия примет участие во Всемирном форуме ИТ в Армении
Формат участия Германии на Всемирном форуме ИТ “WCIT 2019” был обсужден на встрече президента форума Александра Есаяна с региональным директором Немецкой бизнес-ассоциации Восточной Европы Штефаном Кегебайном.
Как передает «Арменпресс», в обсуждении принимали участие руководитель программы “WCIT 2019” Сюзанна Азоян и директор бизнес-ассоциации Уте Кохловский-Кайджеян. Встреча была проведена согласно документу о сотрудничестве, подписанному в рамках официального визита премьер-министра Армении в Германии.
” WCIT - Всемирный форум ИТ" основан Всемирным альянсом информационных технологий и услуг (WITSA). Честь организации “WCIT 2019-Yerevan” предоставлена Союзу предприятий передовых технологий. ” WCIT - Всемирный форум ИТ" организуется при содействии Правительства РА.
Немецких гостей интересовали темы “Умный город”, ”Изменение климата”,” Электронная торговля”, которые уже включены в повестку форума.
“Наша ассоциация, членами которой являются крупнейшие немецкие компании, готова оказать содействие в приглашении целевых спикеров и представителей немецких компаний” - отметил региональный директор Немецкой бизнес-ассоциации Восточной Европы Штефан Кегебайн.
“Мы также подтвердили готовность двух ассоциаций содействовать созданию новых деловых связей между армянскими и немецкими компаниями, инвестициям и сотрудничеству” - отметил председатель Союза предприятий передовых технологий, председатель Форума «WCIT 2019» Александр Есаян.