Եգիպտոսը Աֆրիկյան միության նախագահության տարում կփորձի հայկական ապրանքները ներկայացնել աֆրիկյան շուկային
Եգիպտոսը Աֆրիկյան միության նախագահության տարում կփորձի հայկական
ապրանքները ներկայացնել աֆրիկյան շուկային
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպան Բահա Էլ Բահգատ Դիսուկին հայտնում է, որ Եգիպտոսն այս տարի Աֆրիկյան միության նախագահողն է լինելու և կփորձի հայկական ապրանքները աֆրիկյան մյուս պետություններին ներկայացնել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպանն այս մասին ասաց լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Այս տարի՝ 2019 թ. Եգիպտոսը Աֆրիկյան միության նախագահողն է: Եվ մենք կարող ենք աֆրիկյան շուկան հայկական ապրանքների համար ևս բացել: Եգիպտոսը պետք է կենտրոն լինի, որ հայկական ապրանքները աֆրիկյան պետություններին ներկայացնենք»,-ասաց դեսպանն ու հավելեց՝ դա օգտակար կլինի երկու երկրների համար:
Դեսպանը նաև նշեց՝ մեկ ամիս է, ինչ դեսպան է Հայաստանում, և հանդիպել է Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահի հետ՝ հասկանալու, թե Հայաստանն ինչի կարիք ունի և ինչ կարող է առաջարկել Եգիպտոսին: Այն ապրանքների ցուցակը, որը Հայաստանը կարող է արտահանել Եգիպտոս, դեսպանը դեռ պետք է ստանա: Եվ ինքն էլ իրենց ապրանքների ցուցակը կներկայացնի: Նա վստահեցրեց՝ երբ Հայաստանից Եգիպտոս արտահանման ենթակա բոլոր ապրանքների ցուցակն ունենա, կփորձի աջակցել:

YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. Egyptian Ambassador to Armenia Bahaa El Din Bahgat Dessouki says his country will try to present Armenian goods to African countries during its tenure as President at the African Union.
“This year, in 2019 Egypt is chairing the African Union,” he told reporters today. “And we can open the African market for Armenian products also. He said Egypt is ready to promote Armenian goods at the African Union.
Dessouki, who took office as ambassador a month ago, says he has met with the President of the Chamber of Commerce in Armenia to understand what Armenia needs and what it can offer to Egypt.
The ambassador says he is yet to receive a list of products that Armenia can export to Egypt. The Egyptian ambassador says he too will then submit their list.
Dessouki vowed to provide assistance as soon as he receives the list of potentially exportable goods.