Արամ Հարությունյանը Հայաստանի պետական սահմանն օրինական ճանապարհով չի հատել. Վանեցյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բնապահպանության նախկին նախարար, նախկին պատգամավոր Արամ Հարությունյանն, ով կոռուպցիոն հանցագործություն կատարելու գործով հետախուզման մեջ է, Հայաստանի պետական սահմանն օրինական ճանապարհով չի հատել: Այդ մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
Արամ Հարությունյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր արարքների կատարման համար։ Նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Անդրադառնալով Հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Լևոն Ազատի Սարգսյանին, ԱԱԾ տնօրենն ասաց, որ նա օրինական ճանապարհով հատել է ՀՀ պետական սահմանը: «Այդ ժամանակ նրա նկատմամբ որևէ խափանման միջոց կիրառված չի եղել, այդ իսկ պատճառով ես՝ որպես ԱԱԾ տնօրեն, որևէ լիազորություն չունեի նրա ազատ տեղաշարժի իրավունքը սահմանափակելու»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց ԱԱԾ տնօրենը:
Արթուր Վանեցյանն ասաց, որ իրենք գիտեն, թե որտեղ է Լևոն Սարգսյանը, պարզապես  պետք է մեխանիզմներ ունենան՝ նրան հետ բերելու համար: Հարցին կոնկրետ որտեղ է Սարգսյանը՝ Վանեցյանն ասաց, որ արաբական երկրներից մեկում է:
Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում հարուցվել, ապա Հատուկ քննչական ծառայության վարույթ էր փոխանցվել հայտարարագրման ենթակա գույքը թաքցնելու և ապօրինի հարստանալու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործը, որով անցնում են Լևոն Սարգսյանը, վերջինիս դուստրը՝ Անի Սարգսյանը և որդին՝ Նարեկ Սարգսյանը: Առկա է Լևոն Սարգսյանին կալանավորելու ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը:

Арам Арутюнян законным путем государственную границу Армении не пересекал — Ванецян
Экс-министр экологии, экс-депутат Арам Арутюнян, находящийся в розыске по коррупционному делу, законным путем государственную границу Армении не пересекал.
Как передает Арменпресс, об этом сказал глава СНБ Артур Ванецян 21 февраля в ходе беседы с журналистами после заседания правительства.
Арам Арутюнян проходит как обвиняемый по п.2 ч.4 ст. 311 и п.1 ч.3 ст. 190 УК РА.
Относительно экс-посла по особым поручениям Левона Азатовича Саркисяна, глава СНБ сказал, что он пересек государственную границу Армениизаконным путем.
«На тот момент в отношении него не применялась мера наказания, поэтому у меня не было никаких полномочий ограничивать его право на свободное передвижение», - сказал Артур Ванецян.
Он отметил, что им известно местонахождение Левона Саркисяна, просто нужны механизмы, чтобы вернуть его обратно. На вопрос - где он конкретно, Ванецян ответил: в одной из арабских стран.
В Следственном департаменте КГДвозбуждено, затем передано в ССС уголовное дело о сокрытии в декларации имущества и незаконном обогащении, по которому проходят Левон Саркисян, его дочь Ани Саркисян и сынНарек Саркисян. Суд общей юрисдикции принял решение об аресте Левона Саркисяна.