Անահիտ Տեր-Մինասյանը Հայաստանի առաջին Հանրապետության ամենահեղինակավոր ուսումնասիրող­ներից է. Փաշինյանը ցավակցել է պատմաբանի մահվան կապակցությամբ
Անահիտ Տեր-Մինասյանը Հայաստանի առաջին Հանրապետության ամենահեղինակավոր
ուսումնասիրող­ներից է. Փաշինյանը ցավակցել է պատմաբանի մահվան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել պատմաբան Անահիտ Տեր-Մինասյանի մահվան կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանի հեռագրում, մասնավորապես, ասված է.
«Խոր ցավով տեղեկացա պատմաբան Անահիտ Տեր-Մինասյանի մահվան մասին:
Ծնված լինելով հայրենիքից հեռու և սերելով Հայոց ցեղասպանությունից փրկված ընտանիքից՝ տիկին Տեր-Մինասյանն իր գործունեությունը նվիրել է Հայաստանին և հայոց պատմությանը: Անահիտ Տեր-Մինասյանը Հայաստանի առաջին Հանրապետության, ինչպես նաև հայկական սփյուռքի պատմության ամենահեղինակավոր ուսումնասիրող­ներից է:
Իմ անկեղծ ցավակցությունն եմ հայտնում Անահիտ Տեր-Մինասյանի ընտանիքին, ընկերներին և բարեկամներին: Մեծանուն հայ գիտնականի հիշատակը միշտ վառ կմնա մեր սրտերում»:

Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования в связи со смертью историка Анаит Тер-Минасян
Премьер-министр Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования в связи со смертью историка Анаит Тер-Минасян.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в послании, в частности, говорится: “С глубокой скорбью узнал о кончине историка Анаит Тер-Минасян.
Госпожа Тер-Минасян родилась вдали от родины и была выходцем из семьи, пережившей Геноцид армян, и посвятила свою деятельность Армении и армянской истории. Анаит Тер-Минасян является одним из самых известных исследователей истории Первой Республики Армении, а также истории армянской диаспоры.
Выражаю искренние соболезнования семье, родным и близким Анаит Тер-Минасян. Память о великом армянском ученом навсегда останется в наших сердцах”.