ԵՄ-ն վերահաստատեց, որ Սիրիային կօգնի միայն «իրական քաղաքական անցման» սկսվելուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարները վերստին հայտարարել են, որ ԵՄ-ն «պատրաստ կլինի օգնություն ցուցաբերել Սիրիայի վերականգնմանը՝ միայն վստահ լինելով, որ երկրում տեղի Է ունենում քաղաքական անցման համապարփակ, իրական գործընթաց, որը ներառում Է տարբեր քաղաքական ուժերի»:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս պայմանը փետրվարի 1-ին իր կոմյունիկեում հավաստել Է ԵՄ-ի արտաքին գործերի խորհուրդը: Մարտի 12-14-ին Սիրիայի շուրջ Բրյուսելում կայանալիք երրորդ խորհրդաժողովը, նշել Է նա, «հանգուցային նշանակություն կունենա հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու, Սիրիայի ժողովրդի եւ սիրիացի փախստականներին ընդունող հանրակցությունների կյանքի կայունացման համար», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

ЕС будет помогать Сирии только после начала "подлинного политического перехода"
Министры иностранных дел стран Европейского союза вновь заявили, что ЕС "будет готов оказать помощь в восстановлении Сирии только в случае уверенности в том, что в стране происходит всеобъемлющий, подлинный процесс политического перехода, включающий разные политические силы".
Это условие подтвердил в понедельник в своем коммюнике Совет ЕС по иностранным делам,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Предстоящая 12-14 марта третья брюссельская конференция по Сирии, отметил он, будет иметь "ключевое значение для дальнейшей мобилизации усилий международного сообщества по оказанию гуманитарной помощи, стабилизации жизни сирийского народа и принимающих (сирийских беженцев) сообществ".