Կառավարությունը կգործարկի մսի և կենդանի գլխաքանակի արտահանման մեխանիզմներ. առկա է ամսական 50 հազար գլուխ գառ արտահանելու ներուժ
Կառավարությունը կգործարկի  մսի և կենդանի գլխաքանակի արտահանման
մեխանիզմներ. առկա է ամսական 50 հազար գլուխ գառ արտահանելու ներուժ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության նիստի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարեց իրագործել և զարգացնել մսի և կենդանի գլխաքանակի արտահանման մեխանիզմները։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ անցյալ տարի հավաստիացում էին ստացել, որ Հայաստանն ունի մանր եղջերավոր ու գառան և ոչխարի մսի արտահանման հսկայական պոտենցիալ։
Վարչապետն ասաց, որ սա կարևոր թեմա է, ու պետք է քննարկվի այս ուղղությունը վարկավորելու հնարավորությունը։
«Մենք պետք է քաջալերենք մեր գյուղացիներին՝ զարգացնելու ոչխարաբուծությունը», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց նա։
Վարչապետի խորհրդական Արամ Ղարիբյանը նշեց, որ ամսական 50 հազար գլուխ գառ արտահանելու պոտենցիալ կա երկրում: Ի պատասխան վարչապետի հարցի՝ նա տեղեկացրեց, որ Հայաստանում առկա է 600-700 հազար գլուխ ոչխար և գյուղացիական տնտեսությունները քայլեր են ձեռնարկում դրանց թիվն ավելացնելու նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Կենտրոնական բանկի նախագահի հետ քննարկել են ոչխարաբուծության զարգացման վարկերի՝ ցածր տոկոսադրույքով տրամադրման հնարավորությունները և առաջիկայում դրանք կներկայացվեն:

Правительство Армении должно разработать механизмы экспорта мяса и живого скота: есть потенциал для экспорта 50 тысяч ягнят в месяц
Правительство Армении должно разработать механизмы экспорта мяса и живого скота:
есть потенциал для экспорта 50 тысяч ягнят в месяц
На заседании правительства Армении премьер-министр Армении Никол Пашинян поручил разработать механизмы экспорта мяса и живого скота. Как передает «Арменпресс»,  премьер-министр Армении Никол Пашинян напомнил, что в прошлом году они получили уверения в том, что в Армении есть потенциал для экспорта мяса мелкого скота: баранов и ягнят.
По его словам, это важная тема, и надо обсудить возможности кредитования в этой отрасли.
По словам советника премьер-министра Армении Арама Гарибяна, спрос составляет порядка 50 тысяч голов мелкого рогатого скота в месяц. Общее количество мелкого рогатого скота в Армении сейчас составляет порядка 650-700 тысяч голов, причем в последние годы частные хозяйства стремятся расширить производство.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал, что обсуждал в ЦБ Армении возможности кредитования овцеводства под льготные проценты, и вскоре ему представят соответствующие предложения.