Իսպանիայում սկսվել Է դատավարությունը անկախության կատալոնական շարժման առաջնորդների նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փետրվարի 12-ին Իսպանիայի Գերագույն դատարանում սկսվել Է դատավարությունը հանուն անկախության կատալոնական շարժման 12 առաջնորդների նկատմամբ, որոնք մեղադրվում են Իսպանիայից անջատվելու շուրջ անօրինական հանրաքվե նախապատրաստելու ու անցկացնելու եւ միակողմանի կարգով անկախություն հռչակելու մեջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է RTVE իսպանական հեռուստառադիոընկերությունը:
Մեղադրյալների աթոռին ի թիվս ուրիշների կատալոնական կառավարության ղեկավարի նախկին տեղակալ Օրիոլ Ժունկերասն Է, տարածաշրջանային կառավարության մի քնաի նախկին նախարարներ: Դատական գործընթացում որպես վկաներ են հանդես գալիս Իսպանիայի կառավարության նախկին ղեկավար Մարիանո Ռախոյը, Կատալոնիայի խորհրդարանի նախագահ Ռոժեր Տոռենը, լեխենդակարի (Բասկերի Երկրի կառավարության նախագահ) Ինյիգո Ուրկուլյուն: 2017 թվականի հոկտեմբերի 1-ին Կատալոնիայում անցկացվել Է անկախության հանրաքվե: Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը քվեարկությունը ճանաչել Է Սահմանադրությանը չհամապատասխանող: Այնուհետեւ Իսպանիայի կառավարությունը կիրառել Է երկրի Սահմանադրության 155-րդ հոդվածը, որով նախատեսված են Կատալոնիայի ինքնավարության մի շարք սահմանափակումներ՝ ընդհուպ մինչեւ վաղաժամկետ տարածաշրջանային ընտրությունները: Դրանից հետո Կատալոնիայի կառավարության նախկին ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը փախել Է Բելգիա, իսկ նրա մի քանի զինակիցների կալանքի տակ են վերցրել, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Испании начался суд над лидерами каталонских сепаратистов
В испанском Верховном суде во вторник начался процесс над 12 лидерами каталонского движения за независимость, которые обвиняются в подготовке и проведении нелегитимного референдума об отделении от Испании и одностороннем провозглашении независимости, сообщает испанская телерадиокомпания RTVE.
На скамье подсудимых в числе прочих бывший заместитель главы каталонского правительства Ориол Жункерас, ряд бывших министров регионального правительства. Свидетелями на процессе выступают бывший глава правительства Испании Мариано Рахой, председатель парламента Каталонии Рожер Торрен, лехендакари (председатель правительства Страны Басков) Иньиго Уркулью,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
1 октября 2017 года в Каталонии прошел референдум о независимости. Конституционный суд Испании признал голосование не соответствующим конституции.
Затем правительство Испании применило 155 статью испанской Конституции, которой предусмотрен ряд ограничений автономии Каталонии вплоть до досрочных региональных выборов. Вскоре после этого бывший глава правительства Каталонии Карлес Пучдемон бежал в Бельгию, а нескольких его соратников взяли под стражу.