Հայաստանն ընդլայնում է պաշտպանական համագործակցությունը Կիպրոսի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Կիպրոսի Հանրապետության միջև պաշտպանական համագործակցությունն ընդլայնվել է՝ ներառելով նախկին 13-ի փոխարեն 15 ոլորտ:
Ինչպես  տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը,  ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրի մամուլի սրահում տեղի ունեցած Կիպրոսի Հանրապետության  պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելդիսի համատեղ մամուլի ասուլիսում այս մասին հայտնեց Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ նշելով, որ Հայ-կիպրական  երկկողմ պատմական համագործակցությունը հիմնված է երկու երկրների ժողովուրդների երկարամյա բարեկամության, փոխադարձ պատրասատակամության և ընդհանուր մոտեցումների վրա, որն ունի լուրջ հեռանկարներ:
«Մենք Կիպրոսի Հանրապետության  պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելդիսի հետ  քննարկել ենք պաշտպանության բնագավառում առկա վիճակն ու ընդլայնման հնարավորությունը: Տեղեկացնեմ ձեզ, որ անմիջապես տեղում մեր 13 համագործակցության միջոցառումները դարձան 15: Ներկայացրել եմ Սիրիայում Հայաստանի մարդասիրական առաքելության մանրամասները և գտնում ենք, որ տեղեկատվության փոխանակումը Մերձավոր Արևելքում շատ կարևոր է երկուստեք»,- ասաց Տոնոյանը:
Պաշտպանության նախարարը նշեց, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ժամկետային պարտադիր ծառայության կազմակերպման հետ կապված խնդիրները:
«Ինչպես գիտեք, Կիպրոսի Հանրապետությունը Եվրամիության անդամ երկրների մեջ քչերից մեկն է, որը պահպանում է ժամկետային պարտադիր ծառայությունը և, ի ուրախություն մեզ, ունի մեզ հետ փորձի փոխանակման մեծ հնարավորություններ, քանի որ կիսում են պարտադիր ժամկետային ծառայության բոլոր դժվարությունները: Եվ պայմանավորվել ենք, որպես առաջնահերթություն, տեղեկատվություն փոխանակել իրար հետ»,- հավելեց Տոնոյանը:
Նախարարն ասաց, որ Կիպրոսի հետ համագործակցելու են ռազմաօդային, հակաօդային, մարտական պատրաստվածության, ռազմական արդյունաբերության ոլորտում, ռազմատեխնիկական և այլ ոլորտներում:
«Մեր հանդիպման ընթացքում կրկին անգամ փաստեցինք բարեկամ երկրների միջև առկա քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերությունները և  վերահաստատեցինք միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ ընդհանուր մոտեցումները»,- եզրափակեց Տոնոյանը:
Կիպրոսի Հանրապետության  պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելդիսը հրավերի համար շնորհակալություն հայտնեց Տոնոյանին և նշեց, որ մեծ ուրախությամբ է այցելել Հայաստան:
«Իմ այսօրվա այցելությունը վկայում և ապացուցում է այն, որ մեր երկու երկրները ունեն ներուժ ապագա ծրագրերի զարգացման և պաշտպանական համագործակցության բնագավառներում: Մեր երկու երկրները կիսում են միևնույն հետաքրքրությունները տարածաշրջանային հարցերում: Մենք հակված ենք տարածաշրջանային խաղաղության և միջազգային օրենքների պահպանմանը: Սրանք պատմական արժեքներ են, որոնք միշտ ուղեկցվում են մարդկության հետ: Այսօրվա մեր ստորագրած պաշտպանական համագործակցության ծրագիրը մեզ տանում է մեկ քայլ առաջ համագործակցության մակարդակում, ինչպես նաև միտված է զարգացնելու տարածաշրջանային անվտանգության տարբեր հարցերում մեր համագործակցությունը»,- ասաց Անգելդիսը:

Армения расширяет оборонное сотрудничество с Кипром
ЕРЕВАН, 12 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Сотрудничество между Республикой Армения и Республикой Кипр в области обороны расширилось и теперь включает в себя 15 сфер вместо прежних 13.
Как сообщает ««Арменпресс»-», министр обороны Республики Армения Давид Тоноян заявил об этом на совместной пресс-конференции, проведенной министром обороны Республики Кипр Савасом Ангелдисом в конференц-зале административного комплекса Министерства обороны РА, отметив, что двустороннее армяно-кипрское историческое сотрудничество основано на долгосрочной дружбе, взаимных обязательствах и общих подходах народов двух стран, которые имеют серьезные перспективы.
«Мы обсудили с министром обороны Республики Кипр Савасом Ангелдисом ситуацию в сфере обороны и возможности расширения. Позвольте мне сообщить вам, что прямо на месте 13 наших совместных мероприятий стали 15. Я представил детали армянской гуманитарной миссии в Сирии, и мы считаем, что обмен информацией на Ближнем Востоке очень важен», - сказал Тоноян.
Министр обороны отметил, что в ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с организацией обязательного срока службы.
«Как вы знаете, Республика Кипр является одной из немногих стран-членов ЕС, которая поддерживает обязательный срок службы и имеет большие возможности для того, чтобы поделиться с нами опытом, поскольку мы разделяем проблемы обязательного срока службы. И мы договорились обмениваться информацией друг с другом в приоритетном порядке », - сказал Тоноян.
Министр сообщил, что будет сотрудничать с Кипром в области авиации, боевой готовности, военной промышленности, военно-технической и других областях.
«В ходе нашей встречи мы еще раз подтвердили политические отношения на высоком уровне между дружественными странами и подтвердили общие подходы к вопросам международной и региональной безопасности», - заключил Тоноян.
Министр обороны Республики Кипр Савас Ангелдис поблагодарил Тонояна за приглашение и отметил, что он рад посетить Армению.
«Мой нынешний визит является доказательством того, что наши две страны имеют потенциал для разработки будущих программ и сотрудничества в области обороны. Наши две страны имеют общие интересы в региональных вопросах. Мы стремимся поддерживать региональный мир и международное право. Это исторические ценности, которые всегда сопровождаются человечеством. Наша сегодняшняя программа сотрудничества в области обороны является шагом вперед на уровне сотрудничества, и она также направлена на развитие нашего сотрудничества по различным вопросам региональной безопасности», - сказал Ангелдис.