Հայաստանն ընդլայնում է պաշտպանական համագործակցությունը Կիպրոսի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Կիպրոսի Հանրապետության միջև պաշտպանական համագործակցությունն ընդլայնվել է՝ ներառելով նախկին 13-ի փոխարեն 15 ոլորտ:
Ինչպես  տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը,  ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրի մամուլի սրահում տեղի ունեցած Կիպրոսի Հանրապետության  պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելդիսի համատեղ մամուլի ասուլիսում այս մասին հայտնեց Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ նշելով, որ Հայ-կիպրական  երկկողմ պատմական համագործակցությունը հիմնված է երկու երկրների ժողովուրդների երկարամյա բարեկամության, փոխադարձ պատրասատակամության և ընդհանուր մոտեցումների վրա, որն ունի լուրջ հեռանկարներ:
«Մենք Կիպրոսի Հանրապետության  պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելդիսի հետ  քննարկել ենք պաշտպանության բնագավառում առկա վիճակն ու ընդլայնման հնարավորությունը: Տեղեկացնեմ ձեզ, որ անմիջապես տեղում մեր 13 համագործակցության միջոցառումները դարձան 15: Ներկայացրել եմ Սիրիայում Հայաստանի մարդասիրական առաքելության մանրամասները և գտնում ենք, որ տեղեկատվության փոխանակումը Մերձավոր Արևելքում շատ կարևոր է երկուստեք»,- ասաց Տոնոյանը:
Պաշտպանության նախարարը նշեց, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ժամկետային պարտադիր ծառայության կազմակերպման հետ կապված խնդիրները:
«Ինչպես գիտեք, Կիպրոսի Հանրապետությունը Եվրամիության անդամ երկրների մեջ քչերից մեկն է, որը պահպանում է ժամկետային պարտադիր ծառայությունը և, ի ուրախություն մեզ, ունի մեզ հետ փորձի փոխանակման մեծ հնարավորություններ, քանի որ կիսում են պարտադիր ժամկետային ծառայության բոլոր դժվարությունները: Եվ պայմանավորվել ենք, որպես առաջնահերթություն, տեղեկատվություն փոխանակել իրար հետ»,- հավելեց Տոնոյանը:
Նախարարն ասաց, որ Կիպրոսի հետ համագործակցելու են ռազմաօդային, հակաօդային, մարտական պատրաստվածության, ռազմական արդյունաբերության ոլորտում, ռազմատեխնիկական և այլ ոլորտներում:
«Մեր հանդիպման ընթացքում կրկին անգամ փաստեցինք բարեկամ երկրների միջև առկա քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերությունները և  վերահաստատեցինք միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ ընդհանուր մոտեցումները»,- եզրափակեց Տոնոյանը:
Կիպրոսի Հանրապետության  պաշտպանության նախարար Սավաս Անգելդիսը հրավերի համար շնորհակալություն հայտնեց Տոնոյանին և նշեց, որ մեծ ուրախությամբ է այցելել Հայաստան:
«Իմ այսօրվա այցելությունը վկայում և ապացուցում է այն, որ մեր երկու երկրները ունեն ներուժ ապագա ծրագրերի զարգացման և պաշտպանական համագործակցության բնագավառներում: Մեր երկու երկրները կիսում են միևնույն հետաքրքրությունները տարածաշրջանային հարցերում: Մենք հակված ենք տարածաշրջանային խաղաղության և միջազգային օրենքների պահպանմանը: Սրանք պատմական արժեքներ են, որոնք միշտ ուղեկցվում են մարդկության հետ: Այսօրվա մեր ստորագրած պաշտպանական համագործակցության ծրագիրը մեզ տանում է մեկ քայլ առաջ համագործակցության մակարդակում, ինչպես նաև միտված է զարգացնելու տարածաշրջանային անվտանգության տարբեր հարցերում մեր համագործակցությունը»,- ասաց Անգելդիսը:

Armenia expands defense cooperation with Cyprus
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. The defense cooperation between Armenia and Cyprus has expanded by covering 15 sectors instead of 13, Armenian defense minister Davit Tonoyan said during a joint press conference with defense minister of Cyprus Savvas Angelides in Yerevan, reports Armenpress.
He stated that the Armenian-Cypriot bilateral historic cooperation is based on friendship, mutual willingness and common approaches of the two peoples.
“We have discussed with the defense minister of Cyprus the current situation in the defense sector and the opportunity to expand it. I would like to inform that our 13 cooperation areas became 15. I have introduced the details of Armenia’s humanitarian mission in Syria, and we believe that the exchange of information in the Middle East is very important by both sides”, Tonoyan said.
He added that they have also discussed issues relating to the organization of mandatory military service. “As you know, Cyprus is among the few EU member states that keeps the mandatory military service and has great opportunities to exchange experience with us as they share all the difficulties connected with the mandatory military service. And we have agreed to exchange information as a priority”, Davit Tonoyan noted. “During our meeting we once again highlighted the high-level political relations between the two friendly countries and reaffirmed our common approaches over international and regional security issues”, he added.
In his turn defense minister of Cyprus Savvas Angelides thanked the Armenian counterpart for the invitation and added that he visited Armenia with a great pleasure.
“My today’s visit proves that the two countries have potential for the development of future programs and defense cooperation. Our two countries share the same interests on regional matters. We are committed to the maintenance of regional peace and international laws. These are historical values which always accompany the people. The defense cooperation program, that we signed today, pushes us one step forward at the cooperation level and aims at developing our partnership in different matters of regional security”, he said.