ՀՀ-ում 300 մլրդ դրամ դատական բանավեճային հարթակում է. Վարչապետը կարևորում է վեճերի այլընտրանքային լուծումների ներդրումը
ՀՀ-ում 300 մլրդ դրամ դատական բանավեճային հարթակում է. Վարչապետը կարևորում
է վեճերի այլընտրանքային լուծումների ներդրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորում է Հայաստանի Հանրապետությունում դատական վեճերի այլընտրանքային լուծումների ու արբիտրաժային համակարգի ներդրումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փետրվարի 12-ին Ազգային ժողովում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
«Մենք դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների համակարգում չափազանց մեծ կարևորություն ենք տալիս վեճերի կարգավորման այլընտրանքային մեխանիզմներին և եղանակներին, որովհետև դատական համակարգի այսօրվա գործունեությունը շատ մեծ խնդիրներ է ստեղծում նաև տնտեսության համար: Օրինակ՝ այս պահին 300 մլրդ դրամ կա ՀՀ-ում, որը դատական գործընթացների մեջ գտնվելու պատճառով ոչ մեկինը չէ: Այսինքն՝ այն ինչ-որ բանավեճային հարթակում դրված է, և տարբեր մարդիկ վիճում են, թե այդ 300 մլրդ դրամն ումն է, և քանի դեռ այդ վեճը լուծված չէ, այդ գումարը չի կարող դրվել տնտեսության մեջ, և որևէ խնդիր լուծել: Դրա համար մենք շատ կարևորում ենք, որպեսզի հարցերի արբիտրաժային լուծումները և վեճերի լուծման հնարավորինս այլընտրանքային լուծումները էականորեն զարգանան»,- ասաց վարչապետ Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովին ներկայացնում է փետրվարի 8-ին գործադիրի կողմից հաստատված Կառավարության ծրագիրը:

300 миллиардов драм в Армении находятся в судебных прениях: премьер-министр придает большое значение внедрению альтернативного разрешения споров
300 миллиардов драм в Армении находятся в судебных прениях: премьер-министр
придает большое значение внедрению альтернативного разрешения споров
ЕРЕВАН, 12 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Премьер-министр Армении Никол Пашинян придает большое значение внедрению альтернативных систем разрешения споров и арбитража в Республике Армения. Как сообщает Арменпресс, 12 февраля премьер-министр Армении Никол Пашинян ответил на этот вопрос в Национальном Собрании.
«В реформах судебной системы мы придаем большое значение альтернативным механизмам и способам урегулирования споров, потому что сегодняшняя судебная система также создает большие проблемы для экономики. Например, в настоящее время в Армении 300 миллиардов драмов, которая не принадлежит ни одной из сторон из-за того, что находится в суде. Другими словами, речь идет о спорах, и люди спорят о том, кому принадлежат эти 300 млрд драмов. И до тех пор, пока спор не будет решен, эту сумму нельзя вкладывать в экономику и решать какие-либо проблемы. Именно потому мы придаем большое значение вопросам арбитража и возможным альтернативным решениям разрешения конфликтов », - сказал Пашинян.
Никол Пашинян представляет Национальному собранию правительственную программу, утвержденную исполнительной властью 8 февраля. В НС Армении проходит очередное заседание, на котором обсуждается программа правительства Армении. Основной докладчик – премьер-министр Армении Никол Пашинян.