Մակրոնը կառավարության «ընդգրկուն վերակազմում» Է նախապատրաստում. Figaro
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ելիսեյան պալատում իր կաբինետի «ընդգրկուն վերակազմում» Է նախապատրաստում, որը տեղի կունենա առաջիկա ամիսներին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Figaro թերթը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ: Անցյալ տարվա հոկտեմբերին Մակրոնը վերադասավորումներ Էր կատարել կառավարությունում՝ փոխարինելով ՆԳ նախարարին, մշակույթի, գյուղատնտեսության նախարարներին եւ տարածքային ամբողջականության ու վարչատարածքային միավորների հետ կապերի նախարարության ղեկավարին: Այն ժամանակ երկրի քաղաքացիների 60 տոկոսը դժգոհ Էր մնացել կատարված վերադասավորումներից: Ինչպես գրում Է հրատարակությունը, Մակրոնն «աշխատում Է իր թիմի ընդգրկուն նորացման վրա»:
Սպասվում Է, որ այն տեղի կունենա առաջիկա երեքից-վեց ամիսներին: Փետրվարի 11-ին Point հրատարակությունը հայտնել Էր, որ Մակրոնի հատուկ խորհրդական Իսմայել Էմիլիենը հրաժարական Է տվել: Մակրոնը պաշտոնաթող լինելու Էմիլիենի մտադրության մասին ծանուցված Է եղել անցյալ տարվա նոյեմբերի կեսերին, այն ուժի մեջ կմտնի մարտի վերջին-ապրիլի սկզբին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Макрон готовит "масштабную реорганизацию" правительства, пишут СМИ
Президент Франции Эммануэль Макрон готовит "масштабную реорганизацию" своего кабинета в Елисейском дворце, которая произойдет в ближайшие месяцы, сообщает газета Figaro со ссылкой на источники.
В октябре прошлого года Макрон провел перестановки в правительстве, сменив главу МВД, министров культуры, сельского хозяйства и главу министерства по территориальной целостности и связям с административно-территориальными единицами. Тогда 60% граждан страны остались недовольны проведенными перестановками.
Как пишет издание, Макрон "работает над масштабным обновлением своей команды". Ожидается, что оно произойдет в ближайшие три-шесть месяцев,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В понедельник 11 февраля издание Point сообщило, что специальный советник Макрона Исмаэль Эмильен подал в отставку. Макрон был уведомлен о намерении Эмильена уйти в отставку в середине ноября прошлого года, она вступит в силу в конце марта - начале апреля.