Թալիշի մանկապարտեզը լիովին պատրաստ է շահագործման.  գյուղն աստիճանաբար վերադառնում է բնականոն կյանքին
Թալիշի մանկապարտեզը լիովին պատրաստ է շահագործման.  գյուղն աստիճանաբար
վերադառնում է բնականոն կյանքին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Թալիշ գյուղը 2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո աստիճանաբար վերադառնում է բնականոն կյանքին. ամռանը շահագործման կհանձնվի հիմքից կառուցված 10 բնակելի տուն: Արդեն պատրաստ ու կահավորված է նորակառույց մանկապարտեզը, դպրոցի կահավորումը կլինի մոտ ժամանակներում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Թալիշի գյուղապետ Վիլեն Պետրոսյանը պատմեց գյուղի վերակառուցման ծրագրով իրականացված աշխատանքների մասին:
«Արդեն ավարտվել են համայնքապետարանի շենքի վերակառուցման, մանկապարտեզի, դպրոցի և հանդիսությունների սրահի կառուցման աշխատանքները: Համայնքապետարանը, մանկապարտեզն ու հանդիսությունների սրահն անգամ կահավորված են: Մոտ ժամանակում կկահավորվի նաև դպրոցի մասնաշենքը: Դպրոցի և մանկապարտեզի կառուցման աշխատանքները ավարտվել են տարեվերջին»,-ասաց գյուղապետն ու հավելեց՝ գյուղի ջրամատակարարման ողջ համակարգը, խողովակները ևս արդիականացվել են:
Ծրագրի առաջին փուլով Թալիշում 19 տուն էր վերակառուցվել և կապիտալ կահավորվել: Հիմա երկրորդ փուլով նախատեսված 14 տների վերակառուցումն ընթացի մեջ է: Պետրոսյանը նշեց, որ աշխատանքներն արդեն ավարտական փուլում են: Գյուղում բուռն աշխատանքներ են ընթանում նաև հիմքից տների կառուցման համար: Այդպիսի 10 առանձնատուն է կառուցվում: «Հիմնական աշխատանքները ներկայում այդ տների ուղղությամբ են ընթանում: 10 բնակելի տների կառուցման աշխատանքները պիտի ավարտվեն հունիս-հուլիսին»,-տեղեկացրեց գյուղապետն ու հավելեց՝ երկու օր առաջ արդեն կատարվել են չափագրման աշխատանքներ, և հավանաբար շուտով ծրագրի մեջ կմտնի ևս 4 տան վերակառուցում:
Անդրադառնալով գյուղի վերաբնակեցմանը՝ Պետրոսյանը նշեց, որ ներկայում հիմնականում ապրում են տղամարդիկ: Ապրում է միայն մեկ ընտանիք՝ 80 անց ամուսին, կին և նրանց որդին: Սակայն կանայք երեխաների հետ երբեմն ևս գնում են գյուղ ու ինչ-որ ժամանակով մնում: «Ամռանն էին մնում օրեր շարունակ, երբ ծառերին բերք կար, մրգերից պահածոներ էին պատրաստում»,-նշեց գյուղապետն ու շեշտեց՝ մարդիկ ընտանիքներով բնակվելու կգան, երբ ծրագրերն ավարտվեն ըստ նախատեսվածի՝ մինչ նոր ուսումնական տարվա սկիզբը:
Գյուղապետն արձանագրեց մեկ շատ կարևոր փաստ՝ գյուղի ուղղությամբ կրակոցներ չկան: Բավականին ժամանակ է, ինչ կրակոցներ չեն լսում: «Կրակոցներ չենք լսում այն ժամանակից, երբ ողջ առաջնագծով կրակոցների թիվը պակասեց՝ երևի կապված Փաշինյան-Ալիև հանդիպման հետ»,-նշեց նա:
ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի սահմանամերձ Թալիշ գյուղը 2016թ. ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ամենից շատ տուժած բնակավայրերից է: Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերն ու դրան հաջորդած օրերին բնակավայրը ենթարկվել է ադրբեջանական բանակի հրետակոծության, հակառակորդի ստորաբաժանումներին հաջողվել է մի քանի ժամով մտնել գյուղ` կատարելով քաղաքացիական բնակչության սպանություններ, ավերել ու թալանել տներ: Շարունակելով տարբեր զինատեսակներից հյուսիսային ուղղությամբ խախտել հրադադարիպահպանման ռեժիմը՝ Ադրբեջանը 2017թ. փետրվարի 24-ին թիրախավորել էր ոչ միայն մարտական հենակետերը, այլև՝ Թալիշ բնակավայրը, որի ուղղությամբ 120-միլիմետրանոց ականանետից և Դ-44 հրանոթից արձակվել էր 4 արկ:

Artsakh’s Talish village gradually recovers
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. After the April four-day war of 2016 Artsakh’s Talish village is gradually returning to normal life: 10 new residential houses will be put into operation soon. The newly constructed kindergarten is already ready and furnished, but the school will be furnished in the near future, Vilen Petrosyan – head of Talish village, told ARMENPRESS talking about the works carried out for the restoration of the village.
“The construction, reconstruction works of the municipality’s building, the kindergarten, school and events hall are already over. They are even furnished. The school building will also be furnished in the nearest future. The construction works of the school and kindergarten have been completed in late 2018”, he said, adding that the water supply system in the village has also been upgraded.
By the first stage of the program 19 houses have been reconstructed and totally furnished. According to the second stage, 14 houses are in the reconstruction process. Petrosyan informed that the works are almost at the completion stage. New houses are being built. “Currently the works are being carried out on this direction. The construction works of 10 residential houses will be completed in June-July”, the head of the village said.
Commenting on the issue of the resettlement of the village, Vilen Petrosyan said currently mainly men live in the village. Only one family lives in the village. But sometimes women also visit the village with their kids and stay there for some time. “They were staying in the village in summer”, he said, adding that people will return to the village with their families when the programs are completed as scheduled, before the beginning of the new academic year.
The head of the village noted that there are no shots in the direction of the village. “We are not hearing shots from the time when the number of shots decreased along the entire frontline, perhaps conditioned by Pashinyan-Aliyev recent meeting”, he said.
Artsakh’s Talish village was one of the most affected settlements during the April four-day war of 2016. The village has appeared under the Azerbaijani shelling. The Azerbaijani forces managed to enter the village, killing civilians, destroying and robbing houses.