ՀՀ ԱԳ նախարարությունը բարձրացնելու է Ադրբեջանին իսրայելական անօդաչուներ վաճառելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը պատրաստվում է երկկողմ ու բազմակողմ տարբեր հարթակներում բարձրացնել Ադրբեջանին Իսրայելի կողմից անօդաչուներ վաճառելու հարցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում լրագրողներին ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքի հարցը մշտապես եղել է մեր օրակարգում, և մենք բարձրաձայնել ու բարձրաձայնելու ենք այդ խնդրի մասին, ինչպես երկկողմ հանդիպումների ժամանակ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում: Այս հարցը բացառություն չի լինելու»,- ասաց Նաղդալյանը:
ԱԳ նախարարության մամուլի խոսնակն ընդգծեց, որ պետք է մեր միջազգային գործընկերներին մշտապես կրկնել այն ուղերձը, որ մեր տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքը շատ վտանգավոր է:
Փետրվարի 4-ին Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը չեղարկել է նախկինում սահմանված արգելքն ու իսրայելական Aeronautics ընկերությանը թույլ տվել Ադրբեջանին վաճառել հայկական կողմի դեմ կիրառված «մահապարտ» անօդաչու թռչող սարքերը:
2017 թվականին Aeronautics Defense Systems Ltd.-ին կասկածել էր իր «մահապարտ» անօդաչուներից մեկը փորձարկելու ժամանակ այն ընդդեմ հայկական զինուժի կիրառելու համար: Դա դիտարկվել էր որպես Իսրայելում գործող օրենքի խախտում, ինչի հետևանքով ընկերությանն արգելվել էր անօդաչուներն ադրբեջանական կողմին վաճառել:

Armenia to raise issue of Israel’s supply of military UAVs to Azerbaijan
YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. The Armenian foreign ministry is planning to raise the issue of Israel’s UAV supply to Azerbaijan in different bilateral and multilateral platforms, foreign ministry spokesperson Anna Naghdalyan told a news conference today.
“The regional arms race issue has always been on our agenda, and we have and will continue raising about this issue, both during bilateral meetings and in multilateral arenas. This issue will be no exception,” she said.
According to her, international partners must be reminded that arms race in our region is highly dangerous.
The Israeli Defense Ministry has reinstated the export license of Aeronautics Ltd. – a defense company suspected of testing one of its suicide drones against the Armenian military for Azerbaijan in violation of Israeli law, allowing it to once again sell the unmanned ‘suicide’ aircraft. The incident took place when the company officials were in Azerbaijan to finalize a contract for the sale of its Orbiter 1K UAV when they were asked to strike the Armenian military position in 2017.