ՀՀ ԱԳ նախարարությունը բարձրացնելու է Ադրբեջանին իսրայելական անօդաչուներ վաճառելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը պատրաստվում է երկկողմ ու բազմակողմ տարբեր հարթակներում բարձրացնել Ադրբեջանին Իսրայելի կողմից անօդաչուներ վաճառելու հարցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Արտաքին գործերի նախարարությունում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում լրագրողներին ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքի հարցը մշտապես եղել է մեր օրակարգում, և մենք բարձրաձայնել ու բարձրաձայնելու ենք այդ խնդրի մասին, ինչպես երկկողմ հանդիպումների ժամանակ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում: Այս հարցը բացառություն չի լինելու»,- ասաց Նաղդալյանը:
ԱԳ նախարարության մամուլի խոսնակն ընդգծեց, որ պետք է մեր միջազգային գործընկերներին մշտապես կրկնել այն ուղերձը, որ մեր տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքը շատ վտանգավոր է:
Փետրվարի 4-ին Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը չեղարկել է նախկինում սահմանված արգելքն ու իսրայելական Aeronautics ընկերությանը թույլ տվել Ադրբեջանին վաճառել հայկական կողմի դեմ կիրառված «մահապարտ» անօդաչու թռչող սարքերը:
2017 թվականին Aeronautics Defense Systems Ltd.-ին կասկածել էր իր «մահապարտ» անօդաչուներից մեկը փորձարկելու ժամանակ այն ընդդեմ հայկական զինուժի կիրառելու համար: Դա դիտարկվել էր որպես Իսրայելում գործող օրենքի խախտում, ինչի հետևանքով ընկերությանն արգելվել էր անօդաչուներն ադրբեջանական կողմին վաճառել:

МИД Армении поднимет вопрос продажи Азербайджану израильских беспилотных летательных аппаратов
ЕРЕВАН, 5 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Министерство иностранных дел Республики Армения намерено поднять вопрос продажи беспилотных летательных аппаратов Азербайджану на двусторонней и многосторонней площадках. Как сообщает «Арменпресс», об этом пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян сказала журналистам на пресс-конференции в министерстве иностранных дел.
«Гонка вооружений в регионе всегда была в нашей повестке дня, и мы будем поднимать и обсуждать этот вопрос как на двусторонних встречах, так и на многосторонних платформах. Этот вопрос не станет исключением», - сказал Нагдалян.
Представитель МИДа подчеркнула, что нашим международным партнерам необходимо неоднократно повторять о том, что гонка вооружений в нашем регионе очень опасна.
4 февраля министерство обороны Израиля отменило прежний запрет, и позволило израильской компании Aeronautics продавать Азербайджану беспилотные летательные аппараты "самоубийцы".
В 2017 году компанию Aeronautics Defense Systems Ltd. Заподозрили в том, что во время испытаний одного из ее беспилотников-самоубийц, последний был использован против вооруженных сил Армении. Это было расценено как нарушение закона в Израиле, и компании было запрещено продавать беспилотные авиалайнеры азербайджанской стороне.