«Իմ քայլը» խմբակցությունը չունի օրհներգը փոխելու վերաբերյալ օրակարգ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունը ՀՀ օրհներգը կամ այլ խորհրդանիշ փոխելու վերաբերյալ հարց չունի իր օրակարգում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
«Պաշտոնապես հայտնում եմ, որ խմբակցությունում օրհներգը կամ որևէ խորհրդանիշ փոխելու հետ կապված օրակարգ չկա»-նշեց Մակունցը:
Նրա կարծիքով՝ խորհրդանիշները փոփոխելու հետ կապված պետք է լինեն չափազանց զգուշավոր և չեն կարող ամեն առիթով դիտարկել փոփոխությունների հարցը: «Սակայն իմ անձնական կարծիքն օրհներգի հետ կապված արդեն հայտնել եմ»,-ասաց Մակունցը:
Լրատվամիջոցներում ակտիվ շրջանառվում են օրհներգը փոխելու վերաբերյալ քննարկումները: Ավելի վաղ Մակունցը նշել էր, որ հիմնի վերաբերյալ հնչում են տարբեր կարծիքներ, մասնավորապես, որ այն պետք է ունենա հստակ ուղերձներ, լինի ոգին բարձրացնող: Մակունցը նշել էր, որ գործող հիմնն իր համար որոշակի հարցեր առաջացնում է, սակայն նա շեշտել էր, որ ընդհանուր, համատեղ որոշման պետք է հասնել:  Սոցիալական ցանցում հարցին անդրադարձել էր նաև Ազգային ժողովի փոխնախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Ալեն Սիմոնյանը: Նա, մասնավորապես նշել էր, որ քննարկումներից իր եզրակացությունն այն է, որ գործող օրհներգը չի վայելում հայ մարդկանց առնվազն մեծ մասի համակրանքը և, եթե ոչ այսօր, ապա ապագայում այն փոխվելու է:

YEREVAN, FEBRUARY 4, ARMENPRESS. The ruling My Step faction of the Armenian parliament says it doesn’t have an issue of amending the national anthem or any other symbol in its agenda.
“I am officially announcing that there is no agenda on amending the anthem or any symbol in the faction,” My Step faction leader Lilit Makunts told reporters today.
She argues that amending symbols is a very delicate matter and changes cannot be considered on every matter. “However, I have already expressed my personal opinion regarding the anthem,” she said.
Earlier Makunts had said that the current national anthem raises certain questions for her, however she emphasized that possible changes should be done as result of joint decisions. Later, Vice Speaker of Parliament Alen Simonyan had said that the anthem is not popular with the majority of the people and if not today then someday in the future it will be amended.