Facebook-ը եւ Twitter-ը ՌԴ-ի, Վենեսուելայի եւ Իրանի հետ կապված հարյուրավոր օգտահաշիվներ են հեռացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Facebook-ը եւ Twitter-ը գրեթե միաժամանակ հայտնել են իրենց սոցիալական ցանցերից օգտահաշիվների հեռացման մասին, որոնք, ինչպես իրենք են պնդում, գաղտնի արշավ են վարում հօգուտ Իրանի իշխանությունների, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Facebook-ը հունվարի 31-ից երեկը հայտարարել Է 783 հաշվեգրանցման դադարեցման մասին, որոնք Facebook-ում եւ Instagram-ում «համակարգված անհավաստի գործելակերպի» մասնակիցներ են: Պնդում են, որ օգտահաշիվների ակտվությունն «ուղղորդվել Է Իրանից»: Սոցցանցի տվյալներով՝ Էջերի ակտիվությունն առաջին հերթին ուղղվել Է Մերձավոր Արեւելք եւ Հարավային Ասիա, ինչպես նաեւ միտված Է եղել դեպի ԱՄՆ:
Գրեթե միաժամանակ Twitter-ը հայտարարել Է Իրանից մի քանի օգտահաշիվների հեռացման մասին, որոնք ձեւացել են ամերիկացիներ կամ նորությունների գործակալություններ:
Բացի դրանից, սոցցանցը հայտարարել Է վեց հազար հաղորդագրություններ հեռացնելու մասին, որոնք, ենթադրաբար, ստեղծվել Էին 2018 թվականի նոյեմբերին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրությունների վրա ազդելու փորձի համար: Նշվում Է, որ ընտրությունների վերաբերյալ ապատեղեկատվության հիմնական մասն ստեղծվել Է ԱՄՆ-ի ներսում, բայց դրա առաձին աղբյուրներ, հավանաբար, գտնվել են Իրանում, Վենեսուելայում եւ Ռուսաստանում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Facebook и Twitter заявили об удалении сотен аккаунтов, связанных с Россией, Венесуэлой и Ираном
Facebook и Twitter почти одновременно сообщили об удалении из своих соцсетей аккаунтов, якобы ведущих скрытую кампанию в пользу властей Ирана, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Facebook объявил в четверг днем о приостановке 783 учетных записей, замешанных в "скоординированном недостоверном поведении" на Facebook и Instagram. Утверждается, что активность аккаунтов "направлялась из Ирана". По данным соцсети, активность страниц в первую очередь была направлена на Ближний Восток и Южную Азию, а также нацелена на США.
Почти одновременно Twitter объявил об удалении нескольких аккаунтов из Ирана, которые притворялись американцами или новостными агентствами.
Кроме того, соцсеть заявила об удалении шести тысяч сообщений, предположительно, созданных для попытки повлиять на промежуточные выборы в конгресс США в ноябре 2018 года.
Отмечается, что основная часть дезинформации относительно выборов создавалась внутри США, но ее отдельные источники, вероятно, располагались в Иране, Венесуэле и России.