Facebook-ը վճարում Է օգտատերերին՝ նրանց հետեւող VPN-ծառայության տեղակայման համար. TechCrunch
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Facebook ընկերությունը վճարում Է օգտատերերին՝ Facebook Research-ի VPN-ծառայության տեղակայման համար, որն ընկերությանը թույլ Է տալիս հետեւել նրանց ակտիվությանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 29-ին հայտնել Է TechCrunch առցանց-պորտալը:
TechCrunch-ի հետաքննության համաձայն, 2016 թվականից Facebook-ը 13-ից մինչեւ 35 տարեկան օգտատերերին ամսական 20-ական դոլար Է վճարում Facebook Research-ի VPN-ծառայության տեղակայման համար, նաեւ պարգեւատրում Է նախատեսված նոր կլիենտներ ներգրավելու համար: Նշվում Է, որ Facebook-ը նաեւ օգտատերերին խնդրում Էր պատվերների իրենց պատմության սքրինշոթներն անել Amazon կայքում: Facebook-ում հայտնել են, որ իրենք Facebook Research-ն օգտագործում են իրենց լսարանի նախապատվությունների վերաբերյալ տվյալներ հավաքելու համար եւ պլանավորում են շարունակել նման գործունեությունը:
Փորձագետի կարծիքով, որին դիմել են TechCrunch-ի ներկայացուցիչները, հավելվածի շնորհիվ Facebook-ը կարող Է մշտական հիման վրա հավաքել այնպիսի տեղեկություններ, ինչպիսիք են՝ «անձնական հաղորդագրությունները սոցիալական ցանցերի եւ մեսենջերների հավելվածներում, ներառյալ լուսանկարներն ու տեսանյութերը, որոնք օգտատերերն ուղարկում են միմյանց, Էլեկտրոնային փոստի հասցեները, ակտիվությունը Համացանցում եւ նույնիսկ օգտատիրոջ գտնվելու վայրի մասին տեղեկատվությունը»: «Ստույգ տեղեկատվություն չկա այն մասին, թե հատկապես ինչ տվյալներով Է հետաքրքրված Facebook-ը, բայց ընկերությունը գործնականում անսահմանափակ մուտք Է ստանում օգտատիրոջ սարք, երբ նա տեղադրում Է հավելվածը»,-եզրափակել Է փորձագետը: Ինչպես նշում Է TechCrunch-ը, Facebook-ի նման գործողությունները կարող են խախտել Apple ընկերության քաղաքականությունը, որի առցանց-խանութում նույնպես ներկայացված Է VPN-ծառայությունը: Apple-ում TechCrunch-ին հայտարարել են, որ տեղյակ են իրադրությանը, բայց առայժմ այն չեն մեկնաբանի:
Ինչպես գրում Է պորտալը, Facebook-ն արդեն մեկ անգամ չԷ, որ Apple-ի ներկայացուցիչների կողմից քննադատության Է ենթարկվել օգտատերերի տվյալները հավաքելու պատճառով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

СМИ: Facebook платит пользователям за установку следящего VPN-сервиса
Компания Facebook платит пользователям за установку VPN-сервиса Facebook Research, который позволяет компании отслеживать их активность. Как передает Арменпресс, об этом во вторник сообщил американский онлайн-портал TechCrunch.
Согласно расследованию TechCrunch, с 2016 года Facebook платит пользователям в возрасте от 13 до 35 лет по $20 в месяц за установку VPN-сервиса Facebook Research, также предусмотрено вознаграждение за привлечение новых клиентов. Отмечается, что Facebook также просил пользователей делать скриншоты их истории заказов на сайте Amazon.
В Facebook сообщили, что они используют Facebook Research для сбора данных о предпочтениях своей аудитории и планируют продолжить такую деятельность.
По мнению эксперта, к которому обратились представители TechCrunch, благодаря приложению, Facebook может на постоянной основе собирать такие типы информации как "личные сообщения в приложениях социальных сетей и мессенджерах, включая фото и видео, которые пользователи посылают друг другу, адреса электронной почты, активность в интернете и даже информацию о местоположении пользователя". "Нет точной информации о том, в каких именно данных заинтересован Facebook, но компания получает практически неограниченный доступ к устройству пользователя, когда он устанавливает приложение", - заключил эксперт.
Как отмечает TechCrunch, такие действия Facebook могут быть нарушением политики компании Apple, в онлайн-магазине которой также представлен VPN-сервис. В Apple TechCrunch заявили, что знают о ситуации, но пока не будут ее комментировать. Facebook уже не раз подвергалась критике со стороны представителей Apple из-за сбора данных пользователей, указывает портал.