Փաշինյանը երկարաժամկետ առումով գազի սակագնի կարգավորումը տեսնում է ԵԱՏՄ շրջանակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ երկարաժամկետ առումով   գազի սակագնի հարցն ավելի ճիշտ կլինի կարգավորել Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանը նման կարծիք հայտնեց Մոսկվայում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Առայժմ խոսքն այն մասին է, որ 2019թ. գազի սակագինը Հայաստանի սպառողների համար չբարձրանա:  Փաստացի սա նշանակում է, որ մենք մեկ տարի ժամանակ ունենք, որպեսզի շարունակենք կոնսուլտացիաները մեր գործընկերների հետ Ռուսաստանից, «Գազպրոմ»-ից և ընդհանրապես Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում, որպեսզի լուծենք այս հարցը երկարաժամկետ առումով: Իհարկե, ավելի լավ կլինի, որ այս հարցը լուծվի ԵԱՏՄ շրջանակներում, որովհետև ես կարծում եմ, որ սա ավելի ճիշտ մոտեցում է, քանի որ մենք խոսում ենք ընդհանուր տնտեսական տարածքի մասին: Մենք կաշխատենք այս ուղղությամբ»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ ՌԴ-ից Հայաստանին մատակարարվող գազի սակագնի թանկացմամբ պայմանավորված Հայաստանի կառավարությունը ոչինչ չի սուբսիդավորելու, ամեն ինչ նույնն է մնալու՝ շեշտելով, որ պարզապես ժամանակ են ստանում գազի թեման ավելի մանրամասն քննարկելու համար:

Урегулирование тарифов на газ в долгосрочной перспективе Пашинян видит в рамках ЕАЭС
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает, что в долгосрочной перспективе проблему тарифа на газ правильнее будет урегулировать в рамках Евразийского экономического союза.
Как передает Арменпресс, такое  мнение  высказал Никол Пашинян в Москве, в беседе  с  журналистами.
«Пока речь идет о том, чтобы  в 2019г. цена на газ для потребителей Армении не повысилась. Фактически это означает, что у нас есть один год, чтобы продолжить консультации с нашими партнерами из России, «Газпрома» и в рамках ЕАЭС в целом, чтобы решить этот вопрос в долгосрочной перспективе. Конечно, было бы лучше, если бы этот вопрос решился в рамках ЕАЭС, потому что, как  мне  кажется, это более правильный подход, потому что мы говорим об общем экономическом пространстве. Мы будем работать в  этом направлении», - сказал Пашинян.
Он добавил, что в связи с повышением цены на поставляемый в Армению газ правительство Армении не будет ничего субсидировать, все останется по-прежнему —  подчеркнув при этом, что  таким образом  просто  выиграют  время для более подробного обсуждения этоговопроса.