Ավանդական խորովածից մինչև լեգենդար կոնյակ. Forbes-ն անդրադարձել է հայկական խոհանոցին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Վրաստանի ավանդական խոհանոցները տարածաշրջանի մշակույթը հասկանալու լավագույն միջոցներն են. նման համոզմունք է հայտնել Forbes հեղինակավոր պարբերականը «Համտեսեք այս ավանդական ուտեստները Հայաստան և Վրաստան գաստրոտուրի ժամանակ» վերնագրով հոդվածում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոդվածագիրն անդրադարձ է կատարել երկու երկրների խոհանոցների ավանդական ճաշատեսակներին ու խմիչքներին։
«Վրաստանի և Հայաստանի ճաշատեսակները տարածաշրջանի մշակույթը հասկանալու համար կատարյալ միջոցներ են: Խոհարարական նման շրջագայությունը կլինի լավագույն տարբերակը՝ ուսումնասիրելու տարածաշրջանը՝ «համեղ ոճով»,-ասված է հոդվածում:
Հոդվածագիրն հայկական ավանդական խոհանոցից առանձնացրել է հայկական ոճով պատրաստված խորովածը: Նա նկատել է, որ խորովածը Հայաստանում նաև մեծ բիզնես է: «Նրանք համեմում ու շամփուրի վրա են շարում միսը՝ հաճախ խոզի, խորովում են և մատուցում ընտանեկան հավաքներին»,-նշված է նյութում:
Հոդվածագրի աչքից չի վրիպել նաև հայկական ավանդական կոնյակը: « Երևանի կոնյակի գործարանը 1887-ից սկսած թորում է «Արարատ»՝ օգտագործելով սպիտակ խաղող և աղբյուրի ջուր: Այն արվում է ըստ ավանդական մեթոդի, որը ժամանակի ընթացքում անփոփոխ է մնացել»:
Հեղինակն ընթերցողներին առաջարկել է նաև փոքրիկ շրջայց անցկացնել գործարանում՝ իհարկե անպայման համտեսելով կոնյակը: Այնուհետև նա խորհուրդ է տվել այցելել նաև «Արարատ» թանգարան՝ հասկանալու, թե ինչ լեգենդար կոնյակ է այն:
Հեղինակը վրացական խոհանոցից անդրադարձ է կատարել, դե իհարկե, վրացական ավանդական խաչապուրիին, գինուն: Նա առաջարկել է այցելել վրացական հայտնի գինու գործարան՝ հասկանալու, թե աշխարհի մյուս երկրների համեմատ վրացական գինին ինչպես է պատրաստվում ու շշալցվում: Նա խրախուսել է վրացական գինու և պանրի համադրությունը, որը հիանալի կլինի ճաշակել տեղական ֆերմաներից մեկում ընտանիքի հետ:

From traditional barbecue to legendary cognac – Forbes refers to Armenia culinary
YEREVAN, JANUARY 22, ARMEN PRESS. Georgian and Armenian food is an ideal means to discover the culture of the region, Forbes wrote in an article headlined “Devour These Local Favorites On An Immersive Culinary Tour Of Georgia And Armenia”  ARMENPRESS reports the author referred to the traditional dishes of Georgia and Armenia.
“While the landscapes, customs and cultures are reason enough to visit Armenia and Georgia, nowhere is the true character of the region more evident than in its distinctive food traditions. Whether you are a student of history, a lover of nature or are propelled around the globe by your appetite, the Caucasus, much like the traditional tables of their respective countries, have everything on offer: fresh produce; a balance of savory and sweet meat and grain-based dishes; and a deep, spiritual love of bread”, reads the article.
The author noted that barbecue isn’t only for Texas. In Armenia, khorovats (barbecue) are big business. Theyr’e spiced and skewered meats, often pork, barbecued on a grill and served at family gatherings.
Referring to brandy, the author notes that The Yerevan Brandy Company has been distilling Ararat brandy since 1887, using white grapes and spring water according to a traditional method that has remained largely unchanged through time, suggesting taking a guided tour of the factory (with tastings, of course) and visit its museum to understand just how legendary this brandy is, and how artisan their production remains, from barrels built on site to its distinctive glass bottles.