Իսրայելի ԶԼՄ-ները բացահայտել են Պաղեստինի պետության ստեղծման՝ Թրամփի պլանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից մշակվող մերձավորարեւելյան հաշտության պլանը ենթադրում Է պաղեստինյան պետության ստեղծում Հորդանան գետի արեմտյան ափի 90 տոկոսի վրա եւ Երուսաղեմի բաժանում: Դա, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, պնդում Է Իսրայելի «Ռեշետ-13» հեռուստաալիքը: Նյութի հեղինակը՝ հայտնի լրագրող Բարաք Ռավիդը, վկայակոչել Է աղբյուր, որը ներկա Է եղել անունը չհայտնած ամերիկացի պետական պաշտոնյայի փակ դռնփակ ճեպազրույցին:
«Սպիտակ տան հաշտության պլանը, որը նախագահ Դոնալդ Թրամփը ցանկանում Է առաջիկա ամիսներին ներկայացնել, ենթադրում Է պաղեստինյան պետության ստեղծում Հորդանան գետի արեւմտյան ափի մոտավորապես 90 տոկոսի վրա՝ Արեւելյան Երուսաղեմի որոշ մասերի մայրաքաղաքով»,- ասված Է հեռուստաալիքի հաղորդման մեջ: Պաղեստինցիները, հեռուստաալիքի տվյալներով, կրկնակի ավելի հողեր կստանան, քան այժմ վերահսկում են, բայց Երուսաղեմի պատմական կենտրոնն՝ իր կրոնական սրբավայրերով եւ հարակից շրջաններով կմնա Իսրայելի ինքնիշխանության ներքո, ինչպես եւ քաղաքի արեւմտյան մասը:
Իսրայելացիների իշխանության ներքո կմնան Արեւմտյան ափի հրեական խոշոր բնակավայրերը, կպահպանվեն մեկուսացված բնակավայրերը, թեեւ առանց դրանց ընդլայնման իրավունքի, եւ պետք Է տարահանվեն այսպես կոչված «անօրինական բնակավայրային առաջադիրքերը»:
«Թրամփի հաշտության պլանն այն տեսքով, որը ճեպազրույցում նկարագրել Է ամերիկացի պաշտոնյան, Իսրայելի համար ամենահարմար տարբերակն Է վերջին երկու տասնյակներին ընթացքում»,- պնդում Է հեռուստաալիքը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Израильские СМИ раскрыли план Трампа по созданию государства Палестина
Ближневосточный мирный план, разрабатываемый президентом США Дональдом Трампом, предполагает создание палестинского государства на 90% Западного берега реки Иордан и раздел Иерусалима, утверждает израильский телеканал "Решет-13".
Автор материала, известный журналист Барак Равид, ссылается на источник, который присутствовал на закрытом брифинге неназванного американского чиновника, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Мирный план Белого дома, который президент Дональд Трамп хочет представить в ближайшие месяцы, предполагает создание палестинского государства на примерно 90% Западного берега со столицей в некоторых частях Восточного Иерусалима", - сказано в сообщении телеканала.
Палестинцы, по его данным, получат вдвое больше земель, чем контролируют сейчас, но исторический центр Иерусалима с его религиозными святынями и прилегающими районами останется под израильским суверенитетом, как и западная часть города. Под властью израильтян останутся крупные еврейские поселения на Западном берегу, сохранить изолированные поселения, хотя и без права их расширения, и будут должны эвакуировать так называемые "незаконные поселенческие форпосты". Компенсировать потери авторы плана предлагают за счет механизма территориальных обменов, говорится в материале.
"Мирный план Трампа в том виде, в каком его обрисовал на брифинге американский чиновник, выглядит самым удобным для Израиля вариантом за последние два десятка лет", - утверждает телеканал.