Նայրոբիում ոչնչացվել են Dusit հյուրանոցի վրա հարձակած բոլոր ահաբեկիչները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քենիայի անվտանգության ուժերը ոչնչացրել են բոլոր այն վեց զինյալներին, որոնք մասնակցել են Նայրոբիում Dusit հյուրանոցի վրա հարձակմանը, որի զոհ Է դարձել 14 մարդ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Star տեղական թերթը՝ վկայակոչելով ոստիկանության մի աղբյուր:
Հրատարակության զրուցակի տվյալներով՝ հինգ զինյալներ ոչնչացվել են հատուկ նշանակության ուժերի կողմից, մեկ մահապարտ-ահաբեկիչ իրեն պայթեցրել Է հունվարի 15-ին կատարված հարձակման ժամանակ:
Հունվարի 15-ին Նայրոբիում Dusit հյուրանոցի մոտ որոտացել Է պայթյուն, տեղի Է ունեցել հրաձգություն: Իրավապահ մարմինները գրոհը համարում են ահաբեկչական հարձակում:
Վերջին տվյալներով՝ 14 մարդ զոհվել Է, մոտավորապես 30-ը՝ վիրավորվել: Հարձակման պատասխանատվությունն ստանձնել Է «Աշ Շաբաբ» իսլամական արմատական խմբավորումը, որը գործում Է հիմնականում Սոմալիում: Ավելի վաղ Reuters գործակալությունը հաղորդել Է, որ շենքից տարհանվել Է 174 մարդ: Տարահանումը շարունակվում Է:
Զոհվածների ինքնությունը պարզվել Է նրանց փաստաթղթերով, զոհերի մեջ եղել են Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի մեկական քաղաքացիներ: Մնացածները քենիացիներ են, երկու զոհվածների մոտ ինքնության հավաստագրեր չեն եղել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Кении ликвидировали напавших на отель
Силы безопасности Кении ликвидировали всех шестерых боевиков, участвовавших в нападении на отель Dusit в Найроби, жертвами которого стали 14 человек, сообщает местная газета Star со ссылкой на источник в полиции.
По данным собеседника издания, пять боевиков ликвидированы силами спецназа, один террорист-смертник подорвал себя во время нападения во вторник.
Во вторник в Найроби рядом с отелем Dusit прогремел взрыв, произошла стрельба. Правоохранительные органы рассматривают атаку как террористическое нападение,cообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По последним данным, 14 человек погибли, примерно 30 получили ранения. Ответственность за нападение взяла радикальная исламистская группировка "Аш-Шабаб", действующая в основном в Сомали. Ранее агентство Рейтер сообщало, что в здании все еще остаются десятки людей, эвакуация продолжается.
Личности погибших были установлены по их документам, среди жертв оказались гражданин Великобритании и гражданин США. Одиннадцать других - кенийцы, у двух погибших не было удостоверений личности.