ԱՄՆ-ի վարչակազմը 50 հազար ծառայողների Է կանչել արձակուրդից. Washington Post
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դոնալդ Թրամփի վարչակազմն աշխատանքի Է կանչել շուրջ 50 հազար պետական ծառայողների, որոնց հարկադրական չվճարվող արձակուրդ Էին ուղարկել կառավարության աշխատանքի մասնակի դադարեցման (շաթդաունի) պատճառով:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Washington Post թերթը: Ինչպես սպասվում Է, աշխատանքի կվերադառնան այն պետական ծառայողները, որոնք պատասխանատու են հարկային հատուցումների վճարման համար, հսկում են թռիչքների անվտանգությունը եւ կատարում են մթերքների եւ դեղամիջոցների ստուգումներ: Ինչպես նշել Է հրատարակությունը, նրանք ստիպված կլինեն աշխատել առանց վարձատրության:
Հունվարի 15-ին ԱՄՆ-ի դատարանը մերժել Է ավիակարգավարների եւ այլ պետական ծառայողների ներկայացնող արհմիությունների դիմումը՝ իշխանություններին պարտավորեցնել աշխատավարձ վճարելու ֆեդերալ հիմնարկությունների այն աշխատողներին, որոնք հարկադրված են աշխատել շաթդաունի պայմաններում: ԱՄՆ-ի մի շարք գերատեսչություններ, ներառյալ Պետդեպարտամենտը, արդարադատության, ներքին անվտանգության, տրանսպորտի եւ գյուղատնտեսության նախարարությունները, կրճատված ռեժիմով են աշխատում դեկտեմբերի 22-ից: Շուրջ 800 հազար պետական ծառայողներ կա՛մ աշխատում են առանց վարձատրության (եթե նրանց աշխատանքը կարեւոր Է համարվում ազգային անվտանգության համար), կա՛մ ուղարկվել են չվճարվող հարկադրական արձակուրդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին»:

Администрация США вызвала из отпуска 50 тысяч служащих
Администрация американского президента Дональда Трампа вызвала на работу около 50 тысяч государственных служащих, отправленных в вынужденный неоплачиваемый отпуск из-за частичной приостановки работы правительства (шатдауна), сообщает газета Washington Post.
Как ожидается, на работу вернутся государственные служащие, которые отвечают за выплату налоговых возмещений, следят за безопасностью полетов и проводят проверки продуктов и лекарственных средств. Как отмечает издание, им придется работать без оплаты. Во вторник суд в США отклонил заявление профсоюзов, представляющих авиадиспетчеров и других государственных служащих, с требованием обязать власти выплачивать зарплату работникам федеральных учреждений, вынужденным работать во время шатдауна,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ряд ведомств США, включая госдепартамент, минюст, министерства внутренней безопасности, транспорта и сельского хозяйства, работают в сокращенном режиме с 22 декабря. Около 800 тысяч госслужащих либо работают без оплаты (если их работа считается важной для нацбезопасности), либо отправлены в вынужденный неоплачиваемый отпуск.