ԱՀԿ-ն 2019 թվականին մարդկանց առողջության համար 10 գլխավոր սպառնալիքից բաղկացած ցուցակ Է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) վարկածով՝ օդի աղտոտումը եւ դրա հետ կապված կլիմայական փոփոխությունները, Էբոլա տենդը, գրիպի գլոբալ համաճարակը, ՄԻԱՎ-ը եւ հակաբիոտիկների նկատմամբ բակտերիաների կայունության աճը տեղ են գտել 2019 թվականին մարդկանց առողջության համար 10 գլխավոր սպառնալիքների ցուցակում: Այլ վտանգների թվում, որոնց մասին նա նախազգուշացնում Է Ժնեւում տարածված մամուլի տեղեկագրում, դենգե տենդն Է, ոչ վարակիչ հիվանդությունները, առաջնային բուժօգնության թուլությունը, դժվարին կենսապայմանները մոլորակի առանձին շրջաններում եւ բնակչության մի մասի պատվաստվել չցանկանալը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Օդի աղտոտումն առաջին տեղն Է զբաղեցնում սպառնալիքների թվում: «Յուրաքանչյուր տասը մարդուց ինն ամեն օր կեղտոտ օդ Է շնչում: 2019 թվականին օդի աղտոտումը ԱՀԿ-ն որակել Է որպես խոշորագույն ռիսկ առողջության համար»,-նշում Է կազմակերպությունը: Նա հիշեցրել Է, որ ամեն տարի օդի աղտոտումը հանգեցնում Է 7 մլն մարդու վաղաժամ մահվան: Բացի այդ, այն ազդում Է կլիմայի փոփոխման վրա: Փորձագետների գնահատումներով՝ 2030-ից մինչեւ 2050 թվականը կլիմայի փոփոխությունների հետեւանքով մահվան դեպքերի թիվը տարեկան կավելանա 250 հազարով: Ոչ վարակիչ հիվանդությունները, որոնց թվում են՝ շաքարախտը, քաղցկեղը եւ սիրտ-անոթային հիվանդությունները, երկրորդ տեղն Է զբաղեցրել 2019 թվականի գլխավոր վտանգների ցուցակում: Այդ հիվանդություններից տարեկան մահանում Է 41 մլն մարդ, ինչը կազմում Է մահվան բոլոր դեպքերի 70 տոկոսը:
Աշխարհը վաղ թե ուշ բախվելու Է գրիպի համաճարակին եւ միակ բանը, որը դեռեւս հայտնի չԷ, այն Է, թե երբ դա կպատահի եւ որքան անխնա կլինի, նախազգուշացնում Է ԱՀԿ-ն: Կազմակերպությունը գրիպի վիրուսի շրջանառության մշտական մոնիթորինգ Է իրականացնում 114 երկրում: ԱՀԿ-ն նաեւ հիշեցնում Է, որ կյանքի դժվարին պայմանները՝ կապված են ռազմական հակամարտությունների, երաշտի, սովի, բնակչության տեղաշարժերի հետ, լուրջ վտանգի են ենթարկում 1,6 մլրդ մարդկանց առողջությունը, ինչը կազմում Է մոլորակի բնակչության 22 տոկոսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ВОЗ представила список из 10 главных угроз для здоровья людей в 2019 году
Загрязнение воздуха и связанное с этим изменение климата, лихорадка Эбола, глобальная пандемия гриппа, ВИЧ и рост устойчивости бактерий к антибиотикам вошли в список 10 главных угроз для здоровья людей в 2019 году по версии Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ). Среди других опасностей, о которых она предупреждает в распространенном в Женеве пресс-релизе - лихорадка денге, неинфекционные заболевания, слабость первичной медицинской помощи, тяжелые условия жизни в некоторых районах планеты и нежелание части населения проходить вакцинацию.
Загрязнение воздуха находится на первом месте среди угроз. "Девять из каждых десяти людей ежедневно дышат грязным воздухом. В 2019 году загрязнение воздуха расценивается ВОЗ как крупнейший риск для здоровья", - указывает организация. Она напомнила о том, что ежегодно загрязнение воздуха приводит к преждевременной смерти 7 млн человек. Кроме того, оно влияет на изменение климата. По оценкам экспертов, с 2030 по 2050 год вследствие изменения климата число смертей будет увеличиваться на 250 тыс. ежегодно, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Неинфекционные заболевания, среди которых диабет, рак и сердечно-сосудистые недуги, заняли вторую строчку в списке главных опасностей 2019 года. От таких болезней ежегодно умирает 41 млн человек, что составляет 70% от всех смертей.
Мир рано или поздно столкнется с пандемией гриппа, и единственное, что пока не известно, когда это случится и насколько суровой она будет, предупреждает ВОЗ. Организация ведет постоянный мониторинг циркуляции вируса гриппа в 114 странах.
Тяжелые условия жизни, связанные с военными конфликтами, засухой, голодом, перемещением населения, подвергают серьезному риску здоровье 1,6 млрд людей, что составляет 22% населения планеты, напоминает ВОЗ.