Վարուժան Ներսեսյանը հանդիպել է Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Լուիս Ալմագրոյի հետ
Վարուժան Ներսեսյանը հանդիպել է Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության
Գլխավոր քարտուղար Լուիս Ալմագրոյի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 20-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը հանդիպեց Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Լուիս Ալմագրոյին (Luis Almagro): Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, դեսպան Ներսեսյանը կարևորեց դիտորդի կարգավիճակով Հայաստանի ներգրավումը կազմակերպության աշխատանքներին և հավելեց, որ այն նպաստավոր հարթակ է Հայաստանի և կազմակերպության անդամների միջև երկխոսություն ծավալելու համար: Դեսպանն ընդգծեց Հայաստանի և Կազմակերպության միջև հարաբերությունների զարգացման գործում Գլխավոր քարտուղարի անձնական դերակատարումը:
Լուիս Ալմագրոն շնորհավորեց դեսպան Ներսեսյանին նշանակման կապակցությամբ և հույս հայտեց, որ Հայաստանի հետ արդյունավետ համագործակցությունը կկրի շարունակական բնույթ: Նա ափսոսանք հայտնեց, որ չի կարողացել մասնակցել այս տարի Հայաստանում անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովին, բայց վերահաստատեց գալիք տարի Հայաստան այցելելու իր մտադրությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաև Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումներին և տարածաշրջանային զարգացումներին, այդ թվում` Արցախի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը և Սիրիայի կրոնական փոքրամասնությունների ու հայ համայնքի խնդիրներին:

Armenian Ambassador meets Secretary-General of Organization of American States
YEREVAN, DECEMBER 24, ARMENPRESS. Armenian Ambassador to the US Varuzhan Nersesyan on December 20 met with Secretary-General of Organization of American States Luis Almagro, the Armenian foreign ministry told Armenpress.
During the meeting Ambassador Nersesyan attached importance to Armenia’s engagement in the Organization’s activities with a status of observer and added that it’s a favorable platform to hold dialogue between Armenia and the Organization’s members. He highlighted Luis Almagro’s personal role in the development of relations between Armenia and the Organization.
In his turn Luis Almagro congratulated the Ambassador on appointment and expressed hope that the productive cooperation with Armenia will continue. He regretted that he couldn’t take part in the recent La Francophonie Summit in Armenia, but reaffirmed his plan to visit Armenia next year.
The officials also touched upon the ongoing democratic reforms in Armenia and the regional developments, including the peaceful settlement of the Artsakh conflict and the issues relating to Syria’s religious minorities and Armenian community.