Մխիթար Հայրապետյանը հայտնեց ԱԺ կրթության, մշակույթի և սփյուռքի հարցերով հանձնաժողովը գլխավորելու որոշման մասին
Մխիթար Հայրապետյանը հայտնեց ԱԺ կրթության, մշակույթի և սփյուռքի հարցերով
հանձնաժողովը գլխավորելու որոշման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Մխիթար Հայրապետյանը վայր չի դնելու պատգամավորական մանդատն ու լինելու է յոթերորդ գումարման խորհրդարանում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Մարիոթ» հյուրանոցում «Իմ քայլը» դաշինքի քննարկումից հետո լրագրողներին ասաց Հայրապետյանը:
«Ես չեմ լինելու սփյուռքի նախարար»,- ասաց նա: Հարցին, թե արդյոք այլևս սփյուռքի նախարարություն չի լինելու, նա հիշեցրեց Դիլիջանում դեկտեմբերի 19-ին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն առ այն, որ քննարկվում է նախարարությունը փակելու հարցը՝ ընդգծելով, որ վերջնական որոշում դեռ չկա:
«Ինքս խորհրդարանում գլխավորելու եմ կրթության, մշակույթի և սփյուռքի հարցերով հանձնաժողովը: Իմ գործունեությունն այսպես, թե այնպես ուղղակի աղերսներ է ունենալու սփյուռքի հետ քաղաքականության, դրա մշակման ու օրենսդրական դաշտում»,- ասաց Մխիթար Հայրապետությանը:

Acting Diaspora Minister informs about decision of him to head Parliamentary Committee on Education, Culture and Diaspora Affairs
Acting Diaspora Minister informs about decision of him to head Parliamentary Committee on
Education, Culture and Diaspora Affairs
YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS.  Acting Minister of Diaspora of Armenia Mkhitar Hayrapetyan will not put down his parliamentary mandate and will be in the National Assembly of the 7th convocation, ARMENPRESS reports Mkhitaryan told the reporters after the discussions of “My step” bloc at Marriott Armenia hotel.
“I will not be the Minister of Diaspora”, he said. To the question if there will no longer be the ministry of Diaspora, he reminded the announcement of Nikol Pashinyan in Dilijan that the issue of abolishing the ministry is under discussion, emphasizing that there is still no final decision.
“I will head the Standing Committee on Education, Culture and Diaspora Affairs. In any case, my activities will be linked with the Diaspora”, he said.