ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում նոր բան չկա. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում  նոր բան չկա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Դիլիջանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի այն հայտարարությանը, թե Միլանում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպման ընթացքում փոխըմբռնում է ձեռք բերվել ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում:
«Միլանում համանախագահների հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները համատեղ հայտարարություն են համաձայնեցրել, և ասվել է, որ երկար ժամանակ չէր հաջողվում համաձայնեցնել այդպիսի հայտարարություն: Ղարաբաղի հարցում նոր բան չկա: Եվ ակտիվությունն այնքանով է, որքանով դուք տեսնում եք»,- ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով իր և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ  Անջեյ Կասպրչիկի հանդիպմանը՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ  Անջեյ Կասպրչիկը պարբերաբար գալիս է տարածաշրջան, իսկ նրա այցերը կրում են խիստ աշխատանքային բնույթ:  «Ընդհանրապես եղել են դեպքեր, որ չի լուսաբանվել նրա այցերը, բայց ես աշխատակազմին հանձնարարել եմ, որ բոլոր շփումները պարտադիր լուսաբանվեն, որովհետև պրոցեսը պետք է լինի թափանցիկ»,- նշեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը նաև նկատեց՝ երբ ադրբեջանական կողմից որևէ մեկնաբանություն է հնչում, որը իր մեջ որոշակի լավատեսության էլեմենտ է պարունակում, իրեն անհանգստացնում է հայաստանցի մի շարք մեկնաբանների մեկնաբանությունը, որոնց  առաջին կանխավարկածն այն է, թե այստեղ ինչ-որ դավադրություն կա:
«Իսկ ինչո՞ւ է այդպիսի կանխավարկած, իսկ ինչո՞ւ չկա կանխավարկած, որ Հայաստանի կառավարությանը հաջողվել է համոզիչ փաստարկներ բերել»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Դիտարկմանը, թե հնարավոր է նման մեկնաբանություններ են լինում նրա համար, որ առաջինն Ադրբեջանն է հայտարարում այդ մասին, Փաշինյանը պատասխանեց. «Ես հիշեցի մի բան, երբ ես Սանկտ Պետերբուրգից գիշերը եկա Գյումրի և հաջորդ օրը մասնակցում էի երկրաշարժի 30-ամյա տարելիցի միջոցառումներին, Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որ Սանկտ Պետերբուրգում իմ և Իլհամ Ալիևի միջև տեղի է ունեցել շփում, իսկ մենք պայմանավորվել էինք, որ կարճ տեղեկատվություն կտանք դրա մասին:  Այն փաստը, որ առաջինը նրանք էին տեղեկություն տվել, դրանից շատ մեծ եզրակացություններ են արվում: Ես էլի եմ ասում, և ցանկացած ոք կարող է իմ ասածը քննության առնել, Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ոչ մի կառավարություն նույնքան թափանցիկ չի եղել, որքան մեր կառավարությունը»:
Հարցին՝ Սանկտ Պետերբուրգի և Վիեննայի պայմանավորվածությունները շարունակում առաջնահերթ լինել Հայաստանի համար, Փաշինյանը պատասխանեց՝ ամբողջ խնդիրն այն է, որ հենց սկզբից Ադրբեջանը պնդել է, որ նման պայմանավորվածություն ընդհանրապես չկա:  «Ինչ վերաբերվում է այդ օրակարգերին, դրանք պաշտոնական բանակցային պրոցեսի օրակարգ են, որոնք տեղի են ունեցել համանախագահների մասնակցությամբ: Ես ինքս պաշտոնական բանակցային պրոցեսի չեմ մասնակցել, ես երկու անգամ զրույց եմ ունեցել Իլհամ Ալիևի հետ, Դուշանբեում մեկ անգամ այնպես է ստացվել, որ համաձայնության ենք եկել: Ես կրկին ցանկանում եմ խոսել այս հակասության մասին, երբ կա համաձայնություն, երբ ինչ-որ մի բան կայունանում է, մեկնաբաններն ասում են՝ էս ի՞նչ դավադրություն է, երբ չկա նման բան, մեկնաբաններն ասում են, որ պատերազմ է, և կառավարությունը չի կարողանում կանխել պատերազմը»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS. There is nothing new in the Nagorno Karabakh conflict settlement issue, caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan told reporters today, addressing the statement of Azerbaijan’s FM Elmar Mammadyarov who said that a mutual-agreement has been reached during a meeting with Armenia’s FM in Milan, Italy.
“In Milan, the Armenian and Azerbaijani foreign ministers, with the co-chairs, have agreed upon a joint statement, and it has been said that for a long time such a statement was not succeeded to be agreed upon. There is nothing new in the Karabakh issue. And the activeness is to the extent which you see,” Pashinyan said.
Speaking about his meeting with OSCE Personal Representative of the Chairperson in Office Andrzej Kasprzyk, the premier stressed that the ambassador is regularly visiting the region and that his visits are strictly of a working nature.
“There were cases when his visits weren’t published at all, but I have tasked my staff to cover all contacts, because the process must be transparent,” Pashinyan said.
Pashinyan also noted that whenever a comment is voiced from Azerbaijan that contains a certain element of optimism, he is concerned over the interpretations of a number of Armenian commentators, whose first presumption is that there is some kind of a conspiracy.
“And why is there such a presumption? Why isn’t there a presumption on the Armenian government having succeeded in bringing decisive arguments?” Pashinyan said.
To an observation that perhaps similar interpretations happen because it is Azerbaijan that first announces it, Pashinyan said: “I remember one thing, when I came to Gyumri at night from St. Petersburg and when I was participating in the 30th anniversary of the earthquake events the next day, the Azerbaijani presidential press service published information that a conversation has taken place between myself and Azerbaijani President Ilham Aliyev in St. Petersburg, while we had agreed that we would give a brief information about this. Very big conclusions are being made from the fact that they were the ones to first give this information. I say again, and anyone can study what I say, no government has been so transparent than ours in the Nagorno Karabakh issue.”
Asked if the St. Petersburg and Vienna agreements remain a priority for Armenia, Pashinyan said that the problem is that from the very beginning Azerbaijan has insisted that such agreements don’t exist at all.
“As far as these agenda, these are the agenda of the official negotiations process, that have taken place in participation of the co-chairs. I personally have not participated in an official negotiations process, I’ve had a conversation twice with Ilham Aliyev, and in Dushanbe it so happened that we reached an agreement. I want to once again speak about this contradiction, whenever there is an agreement, whenever something is stabilizing, the commentators are saying – what conspiracy is this, whenever there is nothing like this, commentators say it is war and that the government is unable to prevent it,” Pashinyan said.