ԱՄՀ-ի տնօրենների խորհուրդը հավանություն տվեց Ուկրաինային 3,9 մլրդ դոլարի վարկին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տնօրենների խորհուրդը (ԱՄՀ) դեկտեմբերի 18-ին հաստատել Է 14 ամիս ժամկետով 3,9 միլիարդ դոլարի չափով Ուկրաինայի համապարփակ տնտեսական ծրագրի աջակցության stand-by վարկային մեխանիզմի համաձայնագիրը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ղեկավար մարմնի նիստի արդյունքների վերաբերյալ՝ ԱՄՀ-ի տարածած հայտարարության մեջ:
1,4 միլիարդ դոլարի չափով առաջին վարկաբաժինն Ուկրաինային կհատկացվի անհապաղ: Մնացած մասը կտրամադրվի երկրի տնտեսության զարգացման արդյունքների՝ յուրաքանչյուր կես տարին մեկ անցկացվող ամփոփման արդյունքներով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Совет директоров МВФ одобрил Украине кредит на $3,9 млрд
Совет директоров Международного валютного фонда (МВФ) утвердил во вторник соглашение по кредитному механизму stand-by в поддержку всеобъемлющей экономической программы Украины в размере $3,9 млрд на срок в 14 месяцев. Об этом говорится в распространенном заявлении МВФ по итогам заседания руководящего органа, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Первый транш в размере $1,4 млрд Украине будет предоставлен немедленно. Остальная часть будет предоставляться по итогам проводимых каждые полгода обзоров экономики страны.