«Արմենպրես»-ի մեկդարյա պատմություն ունեցող ստեղծագործական անցյալը մեր բոլորի հարստությունն է. Զոհրաբ Մնացականյան
«Արմենպրես»-ի մեկդարյա պատմություն ունեցող ստեղծագործական անցյալը մեր
բոլորի հարստությունն է. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանին՝ գործակալության հիմնադրման 100-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարի ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի պարոն Անանյան, ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ և «Արմենպրես» լրատվական գործակալության ողջ անձնակազմին՝ գործունեության կարևոր հանգրվանի՝ մեկդարյա հոբելյանի կապակցությամբ: Այս ողջ ընթացքում «Արմենպրես» գործակալությունն արձանագրել է Հայրենիքի և Սփյուռքի տարեգրությունը՝ այսօր այն հասու դարձնելով ներկա և գալիք սերունդներին:
Այս տարիների ընթացքում Հայաստանի առաջին և միակ պետական լրատվական գործակալությունն ընդունել և կրթել է լրագրողների մի քանի սերունդ՝ հետևողականորեն բարձրացնելով արհեստավարժության նշաձողը, ու այսօր էլ արդի պահանջներին համապատասխան, բարձր է պահում հայրենի լրագրության որակն ու պատիվը՝ իր ուրույն տեղը զբաղեցնելով հայաստանյան, տարածաշրջանային և միջազգային լրատվական դաշտում: Նվիրված աշխատանքի շնորհիվ լրատվական գործակալությունը վաստակել է և վստահությամբ պահում է տեղեկատվության հուսալի և հեղինակավոր աղբյուր լինելու իր համբավը: Պատահական չէ, որ հենց «Արմենպրես»-ն էր մեր պատմության մեջ կայացած ամենախոշոր միջոցառման՝ Ֆրանկոֆոնիայի երևանյան գագաթաժողովի պաշտոնական լրատվական գործակալությունն ու լուսանկարիչը: Վստահաբար կարող ենք ասել, որ մեր համագործակցությունը կրելու է շարունակական բնույթ:
Այսօր հպարտությամբ կարող ենք արձանագրել, որ «Արմենպրես»-ի անցած ճանապարհը, արդեն մեկդարյա պատմություն ունեցող ստեղծագործական անցյալը, մեր բոլորի հարստությունն է:
Ձեր մեծ ընտանիքին մաղթում եմ անսպառ եռանդ, մասնագիտական նորանոր ձեռքբերումներ: Վստահ եմ, որ «Արմենպրես»-ի գալիք սերունդները կշարունակեն պահպանել ու բազմապատկել գործակալության լավագույն ավանդույթները՝ պատվով կատարելով հանրությանը մշտապես իրազեկելու պատասխանատու առաքելությունը»:

‘Creative past of ARMENPRESS with century-old history is the wealth of all of us’ – acting FM Mnatsakanyan
‘Creative past of ARMENPRESS with century-old history is the wealth of all of us’ – acting FM
YEREVAN, DECEMBER 18, ARMENPRESS. Acting minister of foreign affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan sent a congratulatory letter to Director of ARMENPRESS news agency Aram Ananyan and the whole staff on the 100th anniversary of the news agency’s establishment.
“Dear Mr. Ananyan,
I warmly congratulate you and the whole staff of ARMENPRESS news agency on the 100th jubilee. Throughout this period ARMENPRESS news agency has recorded the chronicle of the Homeland and the Diaspora, making it available today to the present and future generations.
During these years the first and the only state news agency of Armenia has received and educated several generations of journalists by consistently raising the professionalism bar, and today as well it keeps high the quality and honor of the native journalism in accordance with the latest demands by holding its unique place in the Armenian, regional and international media field.
Thanks to a dedicated work the news agency has earned and keeps confidently its reputation of being a reliable and famous source of information. It was not a coincidence that ARMENPRESS was the official news agency and photograph of one of the greatest events in our history – the La Francophonie Summit in Yerevan. We can confidently state that our cooperation will continue.
Today we can proudly note that the path passed by ARMENPRESS, the creative past with already a century-old history, is the wealth of all of us.
I wish your big family an inexhaustible energy and new professional achievements. I am confident the future generations of ARMENPRESS will continue to maintain and multiply the best traditions of the news agency, by fulfilling the responsible mission to always keep the public informed with an honor”.