«Արմենպրես»-ի մեկդարյա պատմություն ունեցող ստեղծագործական անցյալը մեր բոլորի հարստությունն է. Զոհրաբ Մնացականյան
«Արմենպրես»-ի մեկդարյա պատմություն ունեցող ստեղծագործական անցյալը մեր
բոլորի հարստությունն է. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանին՝ գործակալության հիմնադրման 100-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարի ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի պարոն Անանյան, ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ և «Արմենպրես» լրատվական գործակալության ողջ անձնակազմին՝ գործունեության կարևոր հանգրվանի՝ մեկդարյա հոբելյանի կապակցությամբ: Այս ողջ ընթացքում «Արմենպրես» գործակալությունն արձանագրել է Հայրենիքի և Սփյուռքի տարեգրությունը՝ այսօր այն հասու դարձնելով ներկա և գալիք սերունդներին:
Այս տարիների ընթացքում Հայաստանի առաջին և միակ պետական լրատվական գործակալությունն ընդունել և կրթել է լրագրողների մի քանի սերունդ՝ հետևողականորեն բարձրացնելով արհեստավարժության նշաձողը, ու այսօր էլ արդի պահանջներին համապատասխան, բարձր է պահում հայրենի լրագրության որակն ու պատիվը՝ իր ուրույն տեղը զբաղեցնելով հայաստանյան, տարածաշրջանային և միջազգային լրատվական դաշտում: Նվիրված աշխատանքի շնորհիվ լրատվական գործակալությունը վաստակել է և վստահությամբ պահում է տեղեկատվության հուսալի և հեղինակավոր աղբյուր լինելու իր համբավը: Պատահական չէ, որ հենց «Արմենպրես»-ն էր մեր պատմության մեջ կայացած ամենախոշոր միջոցառման՝ Ֆրանկոֆոնիայի երևանյան գագաթաժողովի պաշտոնական լրատվական գործակալությունն ու լուսանկարիչը: Վստահաբար կարող ենք ասել, որ մեր համագործակցությունը կրելու է շարունակական բնույթ:
Այսօր հպարտությամբ կարող ենք արձանագրել, որ «Արմենպրես»-ի անցած ճանապարհը, արդեն մեկդարյա պատմություն ունեցող ստեղծագործական անցյալը, մեր բոլորի հարստությունն է:
Ձեր մեծ ընտանիքին մաղթում եմ անսպառ եռանդ, մասնագիտական նորանոր ձեռքբերումներ: Վստահ եմ, որ «Արմենպրես»-ի գալիք սերունդները կշարունակեն պահպանել ու բազմապատկել գործակալության լավագույն ավանդույթները՝ պատվով կատարելով հանրությանը մշտապես իրազեկելու պատասխանատու առաքելությունը»:

Вековая история творческого прошлого «Арменпресс» - наше общее богатство: Зограб Мнацаканян
И.о. министра ИД Армении Зограб Мнацаканян поздравил информационное агентство «Арменпресс» с юбилеем – 100-летием со дня основания.
Как передает «Арменпресс», в поздравлении сказано:
«Уважаемый г-н Ананян, горячо поздравляю вас и коллектив информационного агентства «Арменпресс» с юбилеем – 100-летием со дня основания. За все это время информационное агентство «Арменпресс» протоколировало историографию Родины и Диаспоры, сделав это достоянием поколений.
За эти годы первое и единственное государственное информационное агентство Армении приняло и воспитало не одно поколение журналистов, последовательно повышая уровень профессионализма, занимая свое место в информационном поле региона и международных СМИ. Благодаря преданной работе, информационное агентство «Арменпресс» приобрело и уверенно сохраняет свое имя в качестве надежного источника информации. Неслучайно, что информационное агентство «Арменпресс» стало официальным агентством, освещающим самое крупное международное мероприятие в нашей истории – Форум франкофонии в Ереване. Уверенно можем сказать, что наше сотрудничество будет продолжаться. Вековая история творческого прошлого«Арменпресс» - наше общее богатство и достояние.
Желаю вашей семье безграничной энергии, новых профессиональных достижений. Уверен, что грядущие поколения «Арменпресс» сохранят и преумножат ваши лучшие традиции, с честью исполняя миссию обеспечения осведомленности общества».
Сегодня, 18-го декабря, информационное агентство «Арменпресс» отмечает 100 лет со дня своего основания. Информационное агентство «Арменпресс» было основано 18 декабря  1918 года, когда решением НС Первой Армянской республики было создано государственное агентство, не имеющее прецедента - Армянское телеграфное агентство. В данный момент информационное агентство «Арменпресс» действует по канонам закрытого акционерного общества, акциями которого владеет Республика Армения. Информационное агентство «Арменпресс» - самое старое в Армении. В данный момент информационное агентство «Арменпресс» выпускает 11 новостных лент: официальную, политическую, экономическую, общественную, областную, региональную, международную, культурную, спортивную, интервью, фотоновостную.