Երեխաները Սանտա-Քլաուսին դադարում են հավատալ ութ տարեկանից. հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էքսեթերի համալսարանի պրոֆեսորը պարզել Է միջին տարիքը, երբ երեխաները դադարում են հավատալ Սանտա-Քլաուսի մասին Սուրբծննդյան գլխավոր առասպելին: Համալսարանի կայքում հրապարակված «Սանտայի հարցման» եզրակացությունների համաձայն, երեխաները հիմնականում Սանտա-Քլաուսին դադարում են հավատալ ութ տարեկանից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հետազոտության ընթացքում հոգեբան Քրիս Բոյլը նաեւ պարզել Է, որ երեխաներից շատերը չեն վախենում հայտնվել անհնազանդների ցուցակում եւ հաճախ ծնողների առջեւ կեղծավորում են՝ պաշտպանելով առասպելը: Գիտնականի եզրակացությունները հիմնված են ամբողջ աշխարհի 1,2 հազար մեծահասակների պատասխանների վրա, որոնք գլխավորապես անդրադարձել են մանկական հիշողություններին:
Հարցման մասնակիցների ավելի քան երրորդ մասը (34 տոկոսը) կցանկանար հեքիաթային հերոսի նկատմամբ հավատը պահպանել նաեւ չափահաս դառնալով. նույնքան հարցվածներ Էլ կարծում են, որ առասպելը նպաստել Է մանկության շրջանում իրենց լավ վարքագծին:
Ընդ որում՝ 47 տոկոսը կապ չի նկատել իր վարքագծի եւ Սանտայի նկատմամբ հավատի միջեւ: Հարցման մասնակիցների 30 տոկոսից ավելին պատմել են, որ վշտացել են, երբ իմացել են, որ Սանտան գոյություն չունի, 10 տոկոսը ցասումով Է լցվել, իսկ 15 տոկոսն իրեն խաբված Է զգացել իր ծնողների կողմից:
Չնայած դրան, հարցվածների միայն 30 տոկոսն Է կարծում, որ առասպելի պսակազերծումը ազդել Է մեծահասակների նկատմամբ իրենց վստահության վրա: Իսկ մեծամասնության (56 տոկոս) համար այդ նորությունը ավագներին պակաս վստահելու առիթ չի դարձել:
Ծնողների 72 տոկոսը խոստովանում Է, որ իրենց հաճույք Է պատճառում ընտանիքում առասպելի պահպանումը, թեեւ 40 տոկոսն իրենց երեխաներին ճշմարտությունն Է պատմել, եթե նրանք ուղղակիորեն հարցրել են Սանտայի մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Опрос: дети перестают верить в Санта-Клауса в восемь лет
Профессор университета Эксетера установил средний возраст, когда дети перестают верить в главный рождественский миф - о Санта-Клаус. Согласно опубликованным на сайте университета выводам "Опроса Санты", дети в основном перестают верить в Санту с восьми лет.
В ходе исследования психолог Крис Бойл также установил, что многие дети не боятся оказаться в списке непослушных и часто подыгрывают родителям в поддержании мифа. Выводы ученого основаны на 1,2 тыс. ответов взрослых со всего мира, которые главным образом обращались к детским воспоминаниям,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Более трети опрошенных (34%) хотели бы сохранять веру в сказочного персонажа и будучи взрослыми, столько же респондентов считают, что миф способствовал их хорошему поведению в детстве. При этом 47% не заметили связи между своим поведением и верой в Санту. Более 30% участников опроса рассказали, что были расстроены, когда узнали, что Санты не существует, 10% были в ярости, а 15% чувствовали себя преданными своими родителями.
Несмотря на это, лишь 30% респондентов считают, что развенчание мифа сказалось на их доверии к взрослым. Для большинства же (56%) эта новость не стала поводом меньше доверять старшим.
72% родителей признались, что им доставляет удовольствие поддерживать миф в семье, хотя 40% рассказывали своим детям правду, если те спрашивали о Санте напрямую.