Մեքսիկայի նախագահը տվել է երկրում տուրիստական երթուղու ստեղծման բազմամիլիարդանոց նախագծի մեկնարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը դեկտեմբերի 16-ին տվել Է երկրի հարավում տուրիստական երթուղու ստեղծման ընդգրկուն նախագծի իրականացման մեկնարկը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք պետք Է մեկուկես հազար կիլոմետր ճանապարհն ավարտենք չորս տարում»,- Aristegui Noticias պորտալը մեջբերել Է Լոպես Օբրադորի հայտարարությունը, որը նա արել Է Չյապասի նահանգի Պալենկե քաղաքում նախագծի գործարկման արարողության ընթացքում:
Գնացքի երթուղին պետք Է անցնի Մեքսիկայի մի քանի հարավային նահանգներով, ավելի վաղ դրան քաղաքացիները հավանություն Էին տվել ժողովրդական քվեարկության ժամանակ:
Նախագիծը պետք Է իրագործվի պետական-մասնավոր գործընկերության հիման վրա, իսկ ներդրումների ծավալը գնահատվում Է 120-150 մլրդ պեսո (5,9-7,4 մլրդ դոլար): Այն Պալենկե հնագիտական հուշարձանը կմիացնի Կինտանա-Ռոոյում գտնվող տուրիստական Կանկունի հետ:
Նախագահի խոսքով՝ երկու ամսվա ընթացքում հայտարարվելու Է ճանապարհի առաջին չորս տեղամասերի կառուցման հայտամրցույթ: Լոպես Օբրադորը հատկապես նշել Է, որ կառուցման ընթացքում չի ոչնչացվելու ոչ մի ծառ, այսինքն՝ բնապահպանական վնաս չի չինելու:
Երթուղու կառուցումն ուղեկցվել Է տեղաբնիկ ժողովուրդների արարողությամբ, որոնք թույլտվություն են խնդրել մայր Երկրից: Արարողությանը ներկա Է եղել Մեքսիկայի նախագահը:, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Президент Мексики дал старт строительству турпоезда на юге страны
Президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор в воскресенье дал старт реализации масштабного проекта строительства туристического поезда Maya на юге страны, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Мы должны закончить полторы тысячи километров пути за четыре года", – приводит портал Aristegui Noticias заявление Лопеса Обрадор в ходе церемонии запуска проекта в городе Паленке штата Чьяпас.
Маршрут поезда должен пройти по нескольким южным штатам Мексики, ранее его одобрили граждане на народном голосовании. Проект должен реализовываться на основе государственно-частного партнерства, а объем инвестиций оценивается в 120-150 миллиардов песо (5,9-7,4 миллиарда долларов). Он соединит археологический памятник Паленке с туристическим Канкуном в Кинтана-Роо.
По словам президента, в течение двух месяцев будет объявлен тендер на строительство первых четырех участков пути. Лопес Обрадор особо отметил, что при строительстве не будет уничтожено ни одного дерева, то есть не будет экологического ущерба.
Начало строительства маршрута сопровождалось церемонией коренных народов, которые попросили у матери Земли разрешения. На церемонии присутствовал президент Мексики.