ԱՄՆ-ում Թրամփի ժողովրդականությունն ընկել Է Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններից հետո. հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացիների շրջանում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի ժողովրդականության վարկանիշն ընկել Է Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններից հետո, որի արդյունքներով՝ դեմոկրատները հսկողություն ստացան Ներկայացուցիչների պալատի նկատմամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են Համազգային հարցման՝ դեկտեմբերի 16-ին հրապարակված արդյունքները, հարցում, որն անցկացվել Է NBC հեռուստաընկերության եւ The Wall Street Journal թերթի պատվերով:
Հարցման տվյալների համաձայն, Թրամփի գործունեությանը հավանություն Է տալիս դրա մասնակիցների 43 տոկոսը, 54 տոկոսը բացասաբար Է վերաբերվում դրան: Համեմատության համար նշենք, որ նոյեմբերին կայացած ընտրություններից ոչ շատ առաջ անցկացված համանման հարցման արդյունքներով, այդ ցուցանիշները կազմում Էին համապատասխանաբար 46 տոկոս եւ 52 տոկոս:
Ընդ որում՝ այն հարցին, թե իրենք 2020 թվականի ընտրությունների ընթացքում կքվեարկեին արդյոք Թրամփի երկրորդ ժամկետի օգտին, հարցվածների միայն 38 տոկոսն Է հաստատական պատասխան տվել, 52 տոկոսն ասել Է, որ չի պաշտպանելու ներկայիս նախագահին:
Հարցումն անցկացվել Է դեկտեմբերի 9-ից մինչեւ 12-ը հեռախոսով եւ Էլեկտրոնային փոստով: Դրան մասնակցել են 900 ամերիկացիներ, այդ թվում՝ գրանցված ընտրողներ: Հետազոտության արդյունքների վիճակագրական անճշտությունը կազմում Է մոտավորապես 3 տոկոսային կետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Опрос: популярность Трампа в США упала после промежуточных выборов в Конгресс
Рейтинг популярности президента США Дональда Трампа среди американцев снизился после промежуточных выборов в Конгресс, по итогам которых демократы получили контроль над Палатой представителей. Как передает Арменпресс, об этом свидетельствуют обнародованные в воскресенье результаты общенационального опроса, который был проведен по заказу телекомпании NBC и газеты The Wall Street Journal.
Как следует из опубликованных результатов, деятельность Трампа одобряют 43% опрошенных, 54% - относятся к ней негативно. Для сравнения, по итогам аналогичного опроса, проведенного незадолго до состоявшихся в ноябре выборов, данные показатели составляли соответственно 46% и 52%. При этом на вопрос, проголосовали бы они за второй срок для Трампа в ходе выборов 2020 года, лишь 38% респондентов ответили утвердительно, 52% сказали, что не будут поддерживать нынешнего президента.
Опрос был проведен с 9 по 12 декабря среди около 900 американцев, в том числе зарегистрированных избирателей, по телефону и электронной почте. Средняя погрешность результатов исследования составляет около трех процентных пунктов.