«Մենք առանց փողի ենք մնում». Վրաստանի առաջին տիկինը մտահոգված Է ընտանիքի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի չորրորդ նախագահի տիկինը՝ Մակա Չիչուան, խոստովանել Է, որ լրջորեն Է խորհրդածում ապագայի մասին, քանի որ Գեորգի Մարգվելաշվիլիի լիազորությունների ժամկետի լրանալուց հետո իր ընտանիքը մնում Է առանց որեւԷ խնայողության, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գեորգի Մարգվելաշվիլին պետության ղեկավարի պաշտոնից կհեռանա դեկտեմբերի 16-ին՝ հինգերորդ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի պաշտոնակալությունից հետո: Առաջին տիկնոջ խոսքով՝ երբ իր ամուսինը դեռ պաշտոնավարում Էր, «փողն իրենց բավականացնում Էր», իսկ այժմ իրենք «ոչինչ» չունեն: «Այնուամենայնիվ լավ կլիներ, եթե ես եկամտի որեւիցե աղբյուր ունենայի: Մենք ոչ մի կարգի խնայողություններ չունենք: Ոչինչ: Նախկինում մեզ բավականացնում Էր այդ փողը: Այժմ մենք ընդհանրապես առանց փողի ենք մնում»,- խոստովանել Է Չիչուան Rustavi2 հեռուստաընկերության եթերում: Նախագահի պաշտոնում Գեորգի Մարգվելաշվիլին ստանում Էր 7,2 հազար լարիի (շուրջ 2,7 հազար դոլարի) չափով աշխատավարձ: Վրաստանի օրենսդրության համաձայն՝ երկրի նախկին նախագահներն ստանում են իրենց աշխատավարձի չափով ամսական թոշակ: Սակայն թոշակը տրվում Է սոսկ այն դեպքում, եթե պետության նախկին ղեկավարը չի կարող աշխատել տարիքի կամ առողջական վիճակի պատճառով: Արդեն հայտնի Է, որ նախագահի պաշտոնը թողնելուց հետո Գեորգի Մարգվելաշվիլին կվերադառնա դասախոսի աշխատանքին Վրաստանի հասարակական գործերի ինստիտուտում՝ քաղաքական փիլիսոփայության դասընթացով:

Супруга четвертого президента Грузии Мака Чичуа
Супруга четвертого президента Грузии Мака Чичуа призналась, что серьезно задумывается о будущем, так как после истечения срока полномочий Георгия Маргвелашвили, ее семья остается без каких-либо сбережений.
Георгий Маргвелашвили покинет пост главы государства 16 декабря, после инаугурации пятого президента Саломе Зурабишвили.сообщает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
По словам пока еще первой леди, когда ее муж был на посту им "денег хватало", а теперь у них нет "ничего".
"Все же было бы лучше, если бы у меня был какой-то источник дохода. У нас нет никаких сбережений. Ничего. Раньше нам хватало этих денег. Сейчас мы вообще остаемся без денег", - призналась Чичуа в эфире телекомпании Rustavi2.
На посту президента Георгий Маргвелашвили получал зарплату в размере 7,2 тысячи лари (порядка 2,7 тысячи долларов).
Согласно законодательству Грузии, бывшие президенты страны получают ежемесячную пенсию в размере своей зарплаты. Однако пенсия выдается только в том случае, если экс-глава государства не может работать в силу возраста или состояния здоровья.
Уже известно, что после президентства Георгий Маргвелашвили вернется к работе лектора в Институте общественных дел Грузии (GIPA) по курсу политической философии.