Մեր կուսակցությունները ինստիտուցիոնալ կառույցներ չեն, ինչը լուրջ խնդիր է. Ալեքսանդր Իսկանդարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին անցողիկ շեմը չհաղթահարած և տարիների փորձ ունեցող քաղաքական ուժերը ռեբրենդինգ անելու, նոր դեմքեր բերելու, իրենց դեմքը փոխելու, նոր դիրք զբաղեցնելու կարիք ունեն: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն քաղաքագետ Ալեքսանդ Իսկանդարյանը:
-Պարոն Իսկանդարյան, քաղաքական ուժերն ինչպիսի՞ քարոզարշավ անցկացրեցին, ինչո՞վ այն առանձնացավ:
-Մինչև ընտրությունները ես ասում էի, որ արդյունքներն ընդհանուր առմամբ կանխատեսելի են: Այս ընտրությունները նախորդին նման էր այն հանգամանքով, որ պարզ էր, թե որ քաղաքական ուժն է հաղթելու: Մասնակցող քաղաքական ուժերի զգալի մասը չէր ասում, թե պայքարելու է առաջին տեղի համար: Բոլորը խոսում էին երկրորդ, երրորդ տեղի մասին: Ի դեպ, ընտրությունների ելքի կանխատեսելիությունն ազդեց նաև քվեարկության գնացող անձանց թվի վրա: Քարոզարշավն առանձնացավ դեբատներով, որոնք տեխնիկական առումով բավական լավ կազմակերպված էին: Լրագրողները շատ լավ են աշխատել: Ինչ վերաբերում է դեբատների բովանդակությանը, ապա կարող եմ ասել, որ այդտեղ գաղափարական առումով քննարկումներ չկային: Հիմնականում դեմքերի, անձանց վեճեր էին:
Հետաքրքիրն այն էր, որ գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերն իրենց քարոզարշավում անդրադարձ էին կատարում անցյալին՝ ովքեր են մեղավոր, ում պատժել և այլն: Այդ ամենի համատեքստում ստվերվում էր ծրագրային հատվածը: Թեպետ, ասեմ, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը քարոզարշավը կառուցել էր հենց իր ծրագրերի ու առաջիկա անելիքների վրա:
Այստեղ մի հանգամանք էլ նկատվեց. «Իմ քայլ»-ի վարկանիշը փոքր-ինչ նվազել է: Բայց դա հեղափոխությունից հետո բնական գործընթաց է:
-Արդեն արդյունքները պարզ են, խորհրդարան է անցել երեք քաղաքական ուժ: Ինչպիսի՞ խորհրդարան ունենք, ըստ ձեզ:
-Ինձ շատ են հարցնում, թե արդյո՞ք լավ էր կամ վատ, որ Հանրապետական կուսակցությունը խորհրդարան չանցավ: Ես կարծում եմ, որ դա առանձնապես մեծ նշանակություն չունի: Մենք այսօր ունենք այնպիսի արդյունք, որ մեկ կուսակցությունը հավաքել է զգալի մեծամասնություն և միանձնյա է կառավարելու: Եթե նույնիսկ Հանրապետական կուսակցությունն անցներ, միևնույն է, բան չէր փոխվելու, ինչպես, օրինակ, հիշում ենք նախորդ խորհրդարանում «Ելք» խմբակցության աշխատանքի դեպքում: Կար քննադատություն, սուր խոսք, սակայն նրանց ասածն, ըստ էության, ազդեցություն չուներ:
Բայց այստեղ ուզում եմ մի բանի մասին խոսել: Մենք անցում ենք կատարել խորհրդարանական համակարգին, սակայն մեր կուսակցական համակարգը կայացած չէ: Մեր կուսակցությունները ինստիտուցիոնալ կառույցներ չեն, ինչը լուրջ խնդիր է, և դրա համար դեռ պետք է աշխատանք տանել:
-Իշխանություններն իրենց առաջ խնդիր էին դրել անցկացնել ազատ, արդար ընտրություններ: Ինչպե՞ս կգնահատեք այդ գործընթացը: Նախորդ խորհրդարանական ընտրություններին խոսվում էր գումարի, ավտոբուսներով քաղաքացիներին տանելու, փողոցներն ասֆալտապատելու և նման այլ հարցերի մասին: Այս անգամ դրանք բացակայե՞լ  են:
-Այն, ինչ դուք նշում եք, այո, այս ընտրություններին չկային: Բայց այստեղ մի բան պետք է ընդգծել: Այդ ամենը շատ լավ է, բայց այդ ամենը քաղաքական կամքի արդյունք է, իսկ կամքն այսօր կա՝ վաղը չկա, մարդիկ կարող են փոխվել, նորերը գան, դրա համար առաջիկայում ինստիտուցիոնալ փոփոխություններ են պետք:
Ինչո՞ւ այդ քաղաքական կամքը կա... Շատ պարզ պատճառով: Այն մարդիկ, ովքեր ունեին հաղթելու հնարավորություն, նրանց այդ ձեր նշած քայլերը պետք չէին, ի վերջո, նրանք ունեն բավական բարձր լեգիտիմություն: Դա շատ լավ է, բայց պետք է խնդիր դրվի՝ կառուցել համապատասխան ինստիտուտներ: Անգլերեն լավ բնորոշում կա՝ «watch dog» (պահապան շուն), նկատի ունեմ այն, որ համապատասխան ստեղծված ինստիտուտները հսկում են իշխանությանը, հետևում են գործունեությանը, պարբերաբար մատնանշում են բացթողումները: Դա կարող է լինել քաղաքացիական հասարակության, մեդիայի, ընդդիմության զարգացում և այլն:
-Պարոն Իսկանդարյան, ինչպիսի՞ զարգացումների սպասել ընտրություններից հետո: Ի՞նչ անելիքներ ունեն արտախորհրդարանական ուժերը:
-Այո, հետաքրքիր զարգացումներ կլինեն քաղաքական դաշտում: Մի կողմից՝ օբյեկտիվ, սուբյեկտիվ պատճառներով իշխանության վարկանիշն ընկնելու է, ի վերջո, այս կարգի բարձր ռեյտինգը չի կարող երկար պահպանվել, այն կրճատվելու է, հետևաբար, մյուս կողմից, ակտիվանալու են մնացած քաղաքական ուժերը: Այստեղ պետք է նկատել, որ ներկայիս իշխանությունները սովոր են գոյատևել բարձր վարկանիշի, լեգիտիմության պայմաններում: Եվ ահա, այս բարձր լեգիտիմության, բարձր վարկանիշի գործիքը պետք է օգտագործել ինչ-որ բանի համար, ասենք՝ նոր բարեփոխումների, ռեֆորմների, ծրագրերի, որ մարդիկ արդյունք տեսնեն: Ի վերջո, 70 տոկոսը քիչ չէ: Իշխանություններն, իսկապես, շատ անելիք ունեն: Ահա նոր մարտահրավերների պարագայում և՛ այլ քաղաքական ուժերն են ակտիվանալու, վերադասավորվելու, և՛ նոր զարգացումներ են լինելու:
Ինչ վերաբերում է խորհրդարան չանցած հին քաղաքական ուժերին, այո, նրանք ռեբրենդինգ անելու, նոր դեմքեր բերելու, կուսակցության դեմքը փոխելու, նոր դիրք զբաղեցնելու կարիք ունեն: Այդ պրոցեսում, եթե նրանք կարողանան հասնել հաջողության, ապա արդեն բոլորովին այլ քաղաքական ուժերի հետ գործ կունենանք: Բայց նորից եմ ուզում ընդգծել այն միտքը, որ մենք դեռ չունենք իրական կուսակցական համակարգ:

‘Our parties are not institutional structures which is a serious issue’, says political scientist
YEREVAN, DECEMBER 11, ARMENPRESS. The political forces with many years of experience, which were not elected to the Parliament based on the results of the recent snap elections, need re-branding, new faces and new position, political scientist Alexander Iskandaryan, Director of the Caucasus Institute, said in an interview to ARMENPRESS.
-Mr. Iskandaryan, what is your opinion on the election campaign carried out by the political forces?
-Before the elections I was saying that overall the results are predictable. These elections were similar to the previous one by the fact that it was obvious which political force was going to win. Most of the participating political forces were not saying that they will fight for the first place. All were talking about the second, third places. Moreover, the predictability of the elections outcome also affected the number of voters. The election campaign was distinguished with debates which were well organized from technical terms. The reporters have carried out good job. As for the content of the debates, I can state that there were no discussions from ideological terms there. These were mainly debates of persons.
The interesting thing was that almost all political forces were touching upon the past in their campaign, who are guilty, who must be punished and tec. And this cast shadow on the program part. Although the Prosperous Armenia party has developed its campaign based on its programs and future plans.
But here I would like to mention one factor as well: the rating of My Step alliance has decreased a little. But this is a normal process after the revolution.
-The preliminary results are already announced, three political forces have been elected to the Parliament. What do you think, what Parliament do we have?
-Many ask me whether it is good or bad that the Republican Party of Armenia was not elected to the Parliament. I think this has no major significance. Today we have such a result that one party has received majority of votes and will be the sole governor. Even if the RPA was elected, nothing would change, such as for instance in the case of the activity of the Yelk faction during the previous Parliament. There was sharp criticism, sharp remarks, but what they were saying, in fact, had no impact.
We have transitioned to a parliamentary system, but our party system is not well developed. Our parties are not institutional structures which is a serious issue, and still works need to be done for that.
-The authorities have put a task for themselves to hold free and fair elections. How do you assess this process? During the previous elections there were talks on distribution of money, taking citizens to the polling stations by busses and etc. Were the same phenomena absent this time?
-Yes, what you mentioned, didn’t exist during these elections. But I want to highlight one thing here. All these is very good, but this is a result of the political will, and that will exists today and won’t exist tomorrow, people can change, new ones will arrive, therefore, institutional changes are needed.
And why this political will exists… the reason is very simple. Those people, who had a chance to win, they didn’t need the actions you mentioned, eventually, they had quite high legitimacy. This is very good, but there should be a task to build respective institutions. There is a very good description in English – watchdog, I mean that the respective institutions control the leadership, follow their activity and regularly outline the shortcomings. This can be a development of civil society, media and opposition.
-What developments to expect after the elections? What are the actions of extra-parliamentary forces?
-Yes, there will be interesting developments in the political field. On the one hand, the rating of the leadership will decline for objective and subjective reasons, eventually this kind of high rating cannot be maintained long, it will be reduced, therefore, the remaining political forces will start acting more actively. Here it is necessary to note that the current leadership is used to exist in the conditions of high rating, legitimacy. And this high legitimacy, rating tool must be used for some purpose, for instance, for new reforms, programs so that people will see a result. The leadership really has a lot to do.
As for the old political forces which were not elected to the Parliament, they need to make a re-branding, bring new faces, change the party’s face and capture a new position. If they manage to reach success in this process, we will already deal with other political forces. But I once again want to repeat what I said that we still do not have a real party system.