Դեսպան Ապիտոնյանը հրաժեշտի ընդունելության է արժանացել Շվեդիայի թագավորական նստավայրում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի դեսպան Արտակ Ապիտոնյանին թագավորական նստավայրում ընդունեց Շվեդիայի Թագավոր Կառլ 16-րդ Գուստաֆը՝ դեսպանի առաջիկայում սպասվող դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, դեսպան Ապիտոնյանը Կառլ 16-րդ Գուստաֆին ներկայացրեց երկու երկրներում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հիմնումից ի վեր հայ-շվեդական հարաբերություններում գրանցված առաջընթացը, կառավարական և խորհրդարանական մակարդակներում կայուն քաղաքական երկխոսության հաստատումը, առևտրաշրջանառությունում, ինչպես նաև կրթական և մշակութային փոխանակումներում գրանցած աճը։ Դեսպանն իր երախտիքը հայտնեց Շվեդիայի իշխանություններին Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին տարիներ ի վեր տրվող աջակցության, ինչպես նաև ՀՀ դեսպանության գործունեությանը և նախաձեռնություններին օժանդակության համար։
Կարևորելով Հայաստանի և Շվեդիայի բարեկամական փոխգործակցության շարունակական զարգացումը՝ Թագավոր Կառլ 16-րդ Գուստաֆը շնորհակալություն հայտնեց դեսպան Ապիտոնյանին դիվանագիտական առաքելության տարիներին հայ-շվեդական հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար և հաջողություն մաղթեց հետագա գործունեության մեջ։

Armenian Ambassador received by King Carl XVI Gustaf of Sweden in farewell audience
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. Upon completion of his diplomatic assignment, Ambassador of Armenia to Sweden Artak Apitonian has been received by His Majesty Carl XVI Gustaf, King of Sweden in a farewell audience, the foreign ministry told Armenpress.
Ambassador Apitonian presented to His Majesty the progress registered in Armenian-Swedish relations since the establishment of diplomatic missions in two countries, the establishment of regular political dialogue has been set up on the governmental and parliamentary levels, a growth has been recorded in trade turnover as well as in educational and cultural exchanges. Ambassador also conveyed his gratitude to the authorities of Sweden for the years of assistance in the reform processes implemented in Armenia as well as for the support to the activities and initiatives of the Embassy.
His Majesty Carl XVI Gustaf attached great importance to the steady development of amicable cooperation between Sweden and Armenia. He extended his gratitude to Ambassador Apitonian for his contribution to the promotion of Swedish-Armenian relations during his tenure and wished him success in his future endeavors.