Ժամանակն է թոթափել վիշտը և արարել նոր Հայաստան. Արսեն Թորոսյանն ուղերձ է հղել Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Ժամանակն է թոթափել վիշտը և արարել նոր Հայաստան. Արսեն Թորոսյանն ուղերձ է
հղել Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Արսեն Թորոսյանն ուղերձ է հղել Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ. Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Այսօր լրանում է 1988 թվականի Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 30-րդ տարելիցը: Որքան էլ անցնի ժամանակը` երկրաշարժը մեծ սպի է թողել բոլորիս, հատկապես մեծ կորուստներ կրած Հայաստանի հյուսիսային շրջանների բնակչության վրա:
30 տարի առաջ այս օրն աղետալի երկրաշարժը գրեթե հողին հավասարեցրեց Հայաստանի մի շարք տարածքներ` Լոռու և Շիրակի մարզերի մեծ քաղաքներ, հարյուրից ավելի գյուղեր ու բնակավայրեր` խլելով 25 հազար կյանք, անօթևան թողնելով շուրջ կես միլիոնից ավելի մարդու:
Համազգային աղետը միավորեց աշխարհասփյուռ հայությանը, 100-ից ավելի երկրներ իրենց ներդրումն ունեցան: Աշխարհի տարբեր ծայրերից հումանիտար, ինչպես նաև հոգեբանական աջակցությունը չուշացավ: Ցավոք, երկիրը տևական ժամանակ ցնցումներից դուրս չէր գալիս, մարդկային կորուստներն այլևս հետ չէին բերվի:
Թեև դեկտեմբերի 7-ը ծանր հոգեբանական և հուզական հիշողություններ է թողել բոլորիս սրտերում` ժամանակն է թոթափել վիշտը և արարել նոր Հայաստան: Ուզում եմ նշել, որ ի թիվս այլ նախաձեռնությունների` վերջերս բացվեց նորագույն սարքավորումներով հագեցած Վանաձորի բժշկական կենտրոնը և նման քայլերը շարունակական են լինելու: Համոզված եմ` հաշված տարիների ընթացքում կկարողանանք ամբողջովին հաղթահարել աղետի բոլոր հետևանքները և Հայաստանի ցանկացած անկյունում ամուր կկանգնենք հողին` առողջ հոգով և առողջ մարմնով»:

‘Time to shake off sorrow and build new Armenia’ – healthcare minister
YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. Caretaker Minister of Healthcare Arsen Torosyan has issued a statement on the 30th anniversary of the 1988 Armenian earthquake, known as the Spitak earthquake.
“No matter how much time passes, the earthquake has left a great scar on us all, especially on the population of the greatly affected northern regions of Armenia,” he said.
“30 years ago on this day, the devastating earthquake nearly leveled a number of regions in Armenia – big cities of Lori and Shirak provinces, more than hundred of villages and settlements, claiming 25,000 lives and leaving nearly more than half a million people homeless. The pan-national disaster united Armenians around the world, more than 100 countries brought their contribution,” the continued.
“Although December 7th has left hard psychological and emotional memories in our hearts, it is time to [shake off] the sorrow and build a new Armenia,” he said, noting that recently the new Vanadzor Medical Center was opened with modern equipments, among other initiatives, and that such steps will be continuous. He also expressed certainty that soon all consequences of the disaster will be able to be completely overcome.