Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպել է Լեհաստանի արտգործնախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Միլանում գտնվող արտգործնախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը դեկտեմբերի 5-ին հանդիպեց Լեհաստանի ԱԳ նախարար Յացեկ Չապուտովիչի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հանրային դիվանագիտության կապերի վարչությունից, երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին երկկողմ և բազմակողմ օրակարգի մի շարք հարցեր: Զուցակիցները երկուստեք պատրաստակամություն հայտնեցին՝ գործնական քայլեր ձեռնարկելու Հայաստանի և Լեհաստանի` դարավոր բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի վրա խարսխված համագործակցության օրակարգն առավել հարստացնելու ուղղությամբ՝ այդ գործընթացում կարևորելով նաև Լեհաստանի հայ համայնքի ակտիվ դերակատարությունը:
Երկու երկրների ԱԳՆ ղեկավարները մտքեր փոխանակեցին Հայաստանի և Եվրոպական միության գործընկերության շուրջ: Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ Եվրամիության և ԵՄ անդամ պետությունների հետ հարաբերությունների նոր իրավական հենք հանդիսացող ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը նաև կարևոր գործիք է Հայաստանում ընթացող  բարեփոխումները խրախուսելու համար: Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ Արևելյան գործընկերության հոբելյանական 10-րդ տարին լավ առիթ է գնահատելու այս ձևաչափով արձանագրված ձեռքբերումները և նախանշելու առկա փոխգործակցությունը նոր բովանդակությամբ լրացնելու հեռանկարները:
Նախարարի պաշտոնակատար Մնացականյանն ներկայացրեց ժողովրդի լայն մանդատի հիման վրա Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների գործընթացը՝ ընդգծելով վստահելի և ժողովրդի կամքն արտահայտող ընտրությունների անցկացման առաջնահերթությունը: Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ Հայաստանի կառավարության գերակայություններից է զարգացման օրակարգի առաջմղումը, որի հիմնասյուներից են, ի թիվս այլոց, բարձր տեխնոլոգիաների, ստեղծարար կրթության և նորարարության ոլորտները:

Zohrab Mnatsakanyan meets with Foreign Minister of Poland
YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS. Acting Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan, who is in Milan on a working visit, met with Foreign Minister of Poland Jacek Czaputowicz on December 5.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the FMs of the two countries discussed a number of issues of bilateral and multilateral agenda. The interlocutors expressed readiness to take practical steps to further enrich the Armenian-Polish agenda of cooperation, based on centuries-old friendship and mutual respect, and highlighted the role of the Polish-Armenian community in those efforts.
The sides exchanged views on Armenia-EU cooperation. In this context Zohrab Mnatsakanyan emphasized that the new Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between Armenia and EU is not only a legal ground for enhancing cooperation with the EU member states, but is also an important tool for encouraging the reforms in Armenia. The interlocutors shared the opinion that the 10th jubilee anniversary of the Eastern Partnership initiative is a good opportunity to evaluate the achievements recorded in this format and to outline the prospects for enhancing the existing cooperation.
The acting Foreign Minister of Armenia presented the reform process in Armenia conducted by the Government of Armenia, emphasizing the Government’s priority of holding elections that will be trustful and will reflect the will of the people.