Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպել է Լեհաստանի արտգործնախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Միլանում գտնվող արտգործնախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը դեկտեմբերի 5-ին հանդիպեց Լեհաստանի ԱԳ նախարար Յացեկ Չապուտովիչի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հանրային դիվանագիտության կապերի վարչությունից, երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին երկկողմ և բազմակողմ օրակարգի մի շարք հարցեր: Զուցակիցները երկուստեք պատրաստակամություն հայտնեցին՝ գործնական քայլեր ձեռնարկելու Հայաստանի և Լեհաստանի` դարավոր բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի վրա խարսխված համագործակցության օրակարգն առավել հարստացնելու ուղղությամբ՝ այդ գործընթացում կարևորելով նաև Լեհաստանի հայ համայնքի ակտիվ դերակատարությունը:
Երկու երկրների ԱԳՆ ղեկավարները մտքեր փոխանակեցին Հայաստանի և Եվրոպական միության գործընկերության շուրջ: Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ Եվրամիության և ԵՄ անդամ պետությունների հետ հարաբերությունների նոր իրավական հենք հանդիսացող ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը նաև կարևոր գործիք է Հայաստանում ընթացող  բարեփոխումները խրախուսելու համար: Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ Արևելյան գործընկերության հոբելյանական 10-րդ տարին լավ առիթ է գնահատելու այս ձևաչափով արձանագրված ձեռքբերումները և նախանշելու առկա փոխգործակցությունը նոր բովանդակությամբ լրացնելու հեռանկարները:
Նախարարի պաշտոնակատար Մնացականյանն ներկայացրեց ժողովրդի լայն մանդատի հիման վրա Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների գործընթացը՝ ընդգծելով վստահելի և ժողովրդի կամքն արտահայտող ընտրությունների անցկացման առաջնահերթությունը: Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ Հայաստանի կառավարության գերակայություններից է զարգացման օրակարգի առաջմղումը, որի հիմնասյուներից են, ի թիվս այլոց, բարձր տեխնոլոգիաների, ստեղծարար կրթության և նորարարության ոլորտները:

Зограб Мнацаканян встретился с министром иностранных дел Польши
Находящийся с рабочим визитом в Милане исполняющий обязанности министра иностранных дел Зограб Мнацаканян 5 декабря встретился с министром иностранных дел Польши Яцеком Чапутовичем.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и общественной дипломатии МИД Армении, главы внешнеполитических ведомств двух стран обсудили ряд вопросов двусторонней и многосторонней повестки. Соперники выразили готовность предпринять практические шаги, чтобы обогатить повестку сотрудничества между Арменией и Польшей о многовековой дружбе и взаимном уважении, подчеркнув активную роль армянской общины в Польше.
Министры иностранных дел двух стран обменялись мнениями о партнерстве Армения-ЕС. В этом контексте министр Мнацаканян подчеркнул, что Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС является новой правовой основой отношений с ЕС и странами-членами ЕС, а также важным инструментом продвижения реформ в Армении. Собеседники согласились с тем, что 10-летний юбилей Восточного партнерства является хорошим поводом для оценки достижений этого формата и заполнения существующего партнерства новым содержанием.
Исполняющий обязанности министра Мнацаканян представил процесс реформ, проводимых правительством Армении на основе широкого мандата народа. По словам исполняющего обязанности министра, одним из приоритетов правительства Армении является продвижение повестки развития, в том числе сферы высоких технологий, творческого воспитания и инноваций.