ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցը լուծվելու է կոնսենսուսով. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցը լուծվելու է կոնսեսուսով: Այս մասին Երևանի մետրոպոլիտենում քարոզարշավ իրականացնող «Իմ քայլը» դաշինքը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանը նշեց լրագրողների հետ զրույցում:
«Հայաստանը ոչ մեկին խնդրանքով ու առաջարկությամբ չի դիմել, մենք ասել ենք, որ ունենք մեր թեկնածուն ՀԱՊԿ-ում, և մենք հետևողականորեն շարունակում ենք բանակցել մեր թեկնածուի հարցի շուրջ: Ես բազմիցս ասել եմ, որ գլխավոր քարտուղարի հարցը ամենակարևոր հարցը չէ, շատ ավելի լուրջ հարցեր են քննարկվում այդ համատեքստում, և ամենակարևոր հարցը ՀԱՊԿ-ի էֆեկտիվության և կազմակերպության անդամ երկրների ունեցած փոխադարձ պարտավորությունների, այդ պարտավորությունների կատարման մեխանիզմների, անդամ երկրների պարտավորությունների հարցը կազմակերպության, երկրների առաջ եղած հարցն է: Գլխավոր քարտուղարի կարգավիճակը առանցքային չէ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: Հարցին, թե Լուկաշենկոյից պարզաբանում պահանջելո՞ւ է, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ հանդիպելու դեպքում անպայման քննարկվելու են առաջացած հարցերը:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն։ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում կմասնակցի Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի հերթական նիստին։ Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ նախատեսված է նաև Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։

CSTO secretary general issue will be solved through consensus, says Pashinyan
YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS. The CSTO secretary general issue will be solved through a consensus, Armenia’s caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan said during a campaigning event for the My Step bloc in Yerevan.
“Armenia hasn’t addressed anyone with neither a request nor a proposal, we’ve said that we have our candidate in the CSTO, and we are coherently continuing to negotiate over the issue of our candidate. I have said numerously that the secretary general issue isn’t the most important one, a lot more serious issues are being discussed in this context, and the most important issue is the issue of the CSTO’s effectiveness and the mutual obligations of member countries of the organization, mechanisms of implementation of these obligations, the issue of member countries’ obligations before the countries of the organization. The secretary general’s status isn’t pivotal,” Pashinyan told reporters.
Asked if he will demand explanations from Belarusian President Alexander Lukashenko, Pashinyan said he will definitely discuss the issues in the event of meeting him.
Pashinyan will depart for Russia to participate in the December 6 Eurasian Supreme Economic Council session in St. Petersburg.