Հայաստանը 9 կետով բարելավել է դիրքը միջազգային էներգետիկական վարկանիշում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը բարելավել է դիրքը միջազգային էներգետիկական վարկանիշում՝ «էներգետիկական տրիլեմայի ինդեքս»-ում՝ զբաղեցնելով 43-րդ տեղը 125 երկրների շարքում՝ նախորդ տարվա 52-ի փոխարեն: «էներգետիկական տրիլեմայի ինդեքս»-ը կազմվել է Համաշխարհային Էներգետիկ խորհրդի կողմից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի տեղեկացրին ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեիկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զեկույցում նշված է, որ Հայաստանն ամրապնդում է էլեկտրաէներգիայի բնագավառում կապերը հարևան երկրների՝ Իրանի և Վրաստանի հետ. Իրանի հետ ընթացքի մեջ է 400 կՎ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցումը, նման ծրագիր է մշակվում նաև Վրաստանի հետ:
Ըստ զեկույցի՝ նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանում զարգացել է արևային էներգետիկայի ոլորտը: Գործարկվել է 4 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ 4 ֆոտովոլտային կայան:
Առաջիկա տարիներին Հայաստանը կշարունակի զարգացնել վերականգնվող էներգետիկայի ներուժը, մասնավորապես՝ արևային էներգիայի:
«Հայաստանը նաև մասնակցում է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների ընդհանուր էլեկտրաէներգիայի շուկայի ստեղծմանը»,- նշված է զեկույցում:
«էներգետիկական տրիլեմայի ինդեքս»-ում երկրների էներգետիկական ցուցանիշները գնահատվում են երեք չափորոշիչներով՝ էներգետիկ անվտանգություն, էներգետիկական կապիտալ և բնապահպանական կայունություն՝ հիմնված գլոբալ և ազգային տվյալների վրա:
Նշենք, որ «էներգետիկական տրիլեմայի ինդեքս»-ը կազմվում է ամեն տարի Համաշխարհային Էներգետիկ խորհրդի կողմից՝ Oliver Wyman խորհրդատվական կազմակերպության գործընկերությամբ:

Армения на 9 пунктов улучшила свои позиции в международном рейтинге энергетики
Армения улучшила свои позиции в международном рейтинге энергетики, заняв в “Индексе энергетической трилеммы”, заняв 43-е место в ряду 125 стран, вместо 52-го в прошлом году. “Индекс энергетической трилеммы” составлен Всемирным советом энергетики.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении, в докладе отмечается, что в сфере энергетики Армения укрепляет связи с соседними странами – Ираном и Грузией: в процессе находится строительство линии электропередач на 400 кВ, подобная же программа создается и с Грузией.
Согласно докладу, в течение прошлого года в Армении развилась сфера солнечной энергетики. Запущены 4 фотовольтовые станции, общей мощностью 4 Мвт.
В ближайшие годы Армения продолжит развивать потенциал восстанавливающейся энергетики, в частности – солнечной энергии.
“Армения также участвует в создании общего рынка электроэнергии государств-членов Евразийского экономического сообщества”, - отмечено в докладе.
В “Индексе энергетической трилеммы” энергетические показатели стран оцениваются по трем критериям: энергетическая безопасность, энергетический капитал и экологическая стабильность, основанная на глобальных и национальных данных.
Отметим, что “Индекс энергетической трилеммы” составляется ежегодно Всемирным советом энергетики, в сотрудничестве с консалтинговой компанией Oliver Wyman.