Նիկոլ Փաշինյանը հուսով է, որ իրենց կհաջողվի ռազմաարդյունաբերական համալիրը դարձնել Հայաստանի տնտեսության լոկոմոտիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում առաջիկա 5 տարիներին  լրջորեն պետք է զարգացնել ռազմաարդյունաբերական համալիրը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Եղեգնաձորում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց  ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար «Իմ քայլ»-ը դաշինքի ցուցակը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ռազմաարդյունաբերական համալիրը տնտեսության այն ոլորտն է, որ թողարկում է որոշակի ռազմական կամ երկակի նշանակության արտադրանք: 21-րդ դարը մեզ այդ հնարավորությունը տալիս է: Հայաստանի Հանրապետությունում՝ իր տարածքով, երևի թե, չի կարող կամ շատ դժվար կլինի, օրինակ՝ Տ-90 տանկերի արտադրություն հիմնել, բայց երբ ասում ենք, որ Հայաստանը պետք է լինի բարձրտեխնոլոգիական արդյունաբերական երկիր, նկատի ունենք, որ 21-րդ  դարում նաև ռազմաարդյունաբերության տրամաբանությունն է փոխվել: Եթե առաջ ինքնաթիռները ուրիշ տրամաբանություն ունեին, հիմա անօդաչու փոքր ինքնաթիռներ են արտադրվում»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ ներկայումս Հայաստանում արդեն իսկ կա անօդաչու թռչող սարքերի արտադրություն, սակայն, այդ արտադրությունը առանձնակի ուշադրության և նոր զարգացման կարիք ունի:
«Մենք առանձնահատուկ ուշադրություն ենք դարձնելու ռազմաարդյունաբերական, բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի թողարկմանը: Հույս ունենք, որ առաջիկա տարիներին մեզ կհաջողվի ռազմաարդյունաբերական համալիրը իսկապես դարձնել Հայաստանի տնտեսության լոկոմոտիվ: Մեզ դա կօգնի ոչ միայն հազարավոր աշխատատեղեր ստեղծել, այլև կօգնի շատ ավելի ինքնուրույն դարձնել Հայաստանի անվտանգության կարիքները: Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը մեզ համար լինելու է կատարյալ և բացարձակ առաջնահերթություն»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ Հայաստանում կան ձեռնարկություններ, որոնք կարող են կատարել Հայաստանի զինված ուժերի պատվերները:

Pashinyan seeks boosting defense industry
YEREVAN, NOVEMBER 2, ARMENPRESS. The military-industrial complex in Armenia should be seriously developed in the future five years, caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during a campaigning event of My Step bloc today in Yeghegnadzor.
“The military-industrial complex is the branch of the economy that produces products of certain military or dual significance. The 21st century gives us this opportunity. In Armenia, with its territory, establishing for example a production of T-90 tanks can’t be or will be very difficult, but when we say that Armenia must be a high-tech industrial country, we mean that in the 21st century the military-industrial logic has changed too. If previously aircraft had a different logic, today small unmanned aircraft are being manufactured,” Pashinyan said.
Pashinyan mentioned that today Armenia already manufactures UAVs, but according to him this industry requires special attention and new development.
“We will pay special attention to military-industrial, high-tech production manufacturing. We are hopeful that in the coming years we will succeed in truly making the military-industrial complex the locomotive of Armenia’s economy. This will help us to not only create thousands of jobs, but to also make Armenia’s security needs more [self-sufficient]. The security of Armenia and Artsakh will be an absolute and total priority for us,” Pashinyan said.
He added that there are enterprises in Armenia that are capable of manufacturing the orders of the Armenian military.