Ժողովրդավարությունը մշտապես զարգացող ու կատարելագործվող գործընթաց է, որը պետք է դարձնել անշրջելի. Արմեն Սարգսյան
Ժողովրդավարությունը մշտապես զարգացող ու կատարելագործվող գործընթաց է, որը
պետք է դարձնել անշրջելի. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար, դեսպան Ուրշուլա Գաչեկին և առաքելության ղեկավարի տեղակալ Գորան Պետրովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի  հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, դիտորդական առաքելության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին՝ 2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունը դիտարկելու հրավերի համար: Նա հակիրճ ներկայացրել է դիտորդական առաքելության գործունեությունը կարճաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքով ու նշել, որ առաքելությանը կմիանան նաև ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի և Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդները:
Զրուցակիցներն առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները չափազանց կարևոր են համարել երկրի հետագա առաջընթացի համար:
Նշելով, որ ժողովրդավարությունը չի սկսվում և ավարտվում ընտրությունների օրը՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ այն մշտապես զարգացող ու կատարելագործվող գործընթաց է, որը պետք է դարձնել անշրջելի: Նա ընդգծել է զարգացած քաղաքացիական հասարակության ու ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդնդմանն ուղղված ծրագրերի և նախագծերի մեծ նշանակությունը ու կարևորել է այդ ուղղությամբ համագործակցությունը միջազգային գործընկերների ու տարբեր կառույցների հետ:

Democracy is constantly developing and improving process which must become irreversible – President Sarkissian
Democracy is constantly developing and improving process which must become irreversible –
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian today received head of the OSCE/ODIHR observation mission for early parliamentary elections of Armenia, Ambassador Urszula Gacek and deputy head of the mission Goran Petrov, the Presidential Office told Armenpress.
At the meeting Ambassador Urszula Gacek thanked President Sarkissian for the invitation to observe the December 9 early parliamentary election in Armenia. The Ambassador briefly introduced the observer mission’s activity in long-term and short-term perspectives, stating that the observers of the OCSE Parliamentary Assembly and the PACE will also join the mission.
The sides considered the upcoming elections very important for the country’s future progress.
In his turn the Armenian President said democracy doesn’t start and end on the election day, it’s a constantly developing and improving process which must become irreversible. The President highlighted the great importance of programs and projects aimed at strengthening the developed civil society and democratic institutions and attached importance to the cooperation with international partners and different structures on this path.