Գլխուղեղի իշեմիկ կաթվածի մասնագիտական բուժման ծրագրում տարեկան 250 շահառու կընդգրկվի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագծում գլխուղեղի իշեմիկ կաթվածի մասնագիտական բուժման համար ներդրվող գլխուղեղի իշեմիկ կաթվածի մասնագիտական բուժման ծրագրին ֆինանսավորում կտրվի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում ուղիղ եթերի ժամանակ հայտարարեց Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Արսեն Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ պետական բյուջեի առողջապահական մասով աճի մի մասը դրվելու է անհետաձգելի բուժօգնության վրա: «Խոսքը ինտերվենցիոն բուժման մասին է, երբ հատուկ դեղերի և հատուկ գործիքների միջոցով կբացվի տրոմբը և գլխուղեղի կաթվածի խորացումը կկանխարգելվի: Պացիենտը մեծ հավանականությամբ կխուսափի երկարատև հաշմանդամությունից, շատ դեպքերում կփրկվի նրա կյանքը»,-ասաց նախարարի պաշտոնակատարը:
Նա նշեց, որ ծրագիրը տարեկան 250 շահառու կունենա: Նախնական ծրագրով 400 միլիոն դրամ գումար կծախսվի: «Բուն բուժական պրոցեսը տեղի է ունենալու երկու բուժկենտրոններում, որոնք հենց այս պահին կարողանում են այդ ծառայությունները մատուցել՝ Էրեբունիում  ու Համալսարանական հիվանդանոցում»,-նշեց Թորոսյանը՝ հավելելով, որ հետագայում բուժկենտրոնների թիվը կարող է ընդլայնվել:
Նա նշեց, որ ծրագրի իրականացման հրամանը կստորագրվի այսօր, սակայն ուժի մեջ կմտնի 2019 թվականի փետրվարի 1-ից,  քանի որ մինչ այդ Երևանի և մարզերի բոլոր շտապօգնության ծառայության բուժաշխատողներին վերապատրաստելու խնդիր կա:
«Եթե ստացվի, մենք դիտարկում ենք նաև ուղղաթիռով տեղափոխման ծրագրի ներդրումը»,-ընդգծեց նախարարի պաշտոնակատարը՝ կարևորելով ոչ վարակիչ հիվանդացությամբ մահացությունները իջեցնելու և հաշմանդամությունը կանխելու գործընթացը:

В программу профильного лечения ишемических инсультов мозга ежегодно будут включаться 250 бенефициаров
В программу профильного лечения ишемических инсультов мозга ежегодно будут
включаться 250 бенефициаров
В госбюджете на 2019 год предусмотрено определенное финансирование для профильного лечения ишемических инсультов мозга. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook заявил и.о. министра здравоохранения Армении Арсен Торосян.
По его словам, рост бюджетных отчислений на здравоохранение частично пойдет на лечение неотложных состояний. «Речь идет об инвазивном лечении, когда особыми препаратами и приспособлениями будет рассасываться тромб, восстанавливая питание мозговых тканей. Это позволит с высокой вероятностью избежать длительной инвалидности у таких пациентов, часто спасая им жизнь»,- сказал он.
По его словам, в программу профильного лечения ишемических инсультов мозга ежегодно будут включаться 250 бенефициаров, на что, по предварительным расчетам, пойдет 400 млн драмов. Эта программа будет проводиться в МЦ Эребуни и Университетской клинике.
По его словам, приказ об утверждении программы будет подписан сегодня, однако она войдет в действие с 1-го февраля 2019 года.
«Если получится, мы думаем и о доставке пациентов из отдаленных районов на вертолете»,- сказал он.
По словам Торосяна, программа направлена на снижение смертности и инвалидности по неинфекционным патологиям.