Արտագնա աշխատանքի մեկնած քաղաքացիների եկամուտների հարկման որևէ նախագիծ կամ գաղափար առկա չէ. ՊԵԿ-ը պարզաբանում է տարածել
Արտագնա աշխատանքի մեկնած քաղաքացիների եկամուտների հարկման որևէ
նախագիծ կամ գաղափար առկա չէ. ՊԵԿ-ը պարզաբանում է տարածել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեն պարզաբանում է ներկայացրել ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման գործընթացի վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը ՊԵԿ-ը վստահեցնում է, որ արտագնա աշխատանքի մեկնած քաղաքացիների եկամուտները հարկելու  որևէ նախագիծ և գաղափար առկա չէ:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է ՊԵԿ-ի տրամադրած պարզաբանումը.
«Ֆիզիակական անձանց համատարած հայտարարագրման թեման լայնորեն քննարկվում է ԶԼՄ-ներում և սոցիալական ցանցերում: Պետական եկամուտների կոմիտեն անհրաժեշտ է համարում տեղեկացնել, որ նախքան նախագծի ներդրումն՝ այն պետք է դրվի հանրային լայն քննարկման, ինչի ընթացքում վեր կհանվեն խնդրի դրական և բացասական կողմերը:
Ինչ վերաբերում է արտագնա աշխատանքի մեկնած քաղաքացիների եկամուտների հարկման մեխանիզմին, ապա որևէ նման նախագիծ կամ գաղափար առկա չէ: Իսկ ԶԼՄ-ին տված հարցազրույցում ՊԵԿ նախագահի պատասխանը բխել է ռեզիդենտների ստացած եկամուտների հարկման ընդհանուր սկզբունքներից (ՀՀ և արտասահմանյան աղբյուրներից ստացված եկամուտներ), սակայն դա չի նշանակում, որ նրանց եկամուտները ենթակա են լինելու հարկման կամ նման նախագիծ է քննարկվում»:

Каких-либо идей или проектов по налогообложению лиц, отправившихся на выездные работы не существует: разъяснение ГКД
Государственный комитет по доходам Республики Армения распространил разъяснение по поводу декларирования доходов физическими лицами. Как передает «Арменпресс», ГКД уверяет, что каких-либо идей или проектов по налогообложению лиц, отправившихся на выездные работы не существует.
Информационное агентство “Арменпресс”представляет разъяснение, предоставленное ГКД:
“Тема поголовного декларирования доходов физических лиц широко обсуждается в СМИ и социальных сетях. Государственный комитет по доходам считает необходимым сообщить, что прежде, чем внедрять проект, он должен быть вынесен на широкое обсуждение, в ходе которого станут ясными положительные и отрицательные стороны вопроса.
Что касается механизма налогооблежения лиц, находящихся на выездных работах, то никакого подобного проекта или идеи нет. А в своем интервью СМИ, председатель ГКД исходил из общего принципа обложения налогами доходов, полученных резидентами (доходы, полученные из РА и зарубежных источников), однако это не означает, что их доходы будут облагаться налогами или что рассматривается подобный проект”.