Կառավարությունը դիտարկում է նախարարությունների թիվը կրճատելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը դիտարկում է նախարարությունների թիվը 17-ից 9-11 դարձնելու հնարավորությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նոյեմբերի 14-ին կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը:
«Մենք ունենք պետական կառավարման շատ ուռճացված համակարգ։ Պետք է ամբողջը վերանայել, բոլոր նախարարությունների գործունեությունը վերաիմաստավորել։ Սա հնարավորություն կտա բարձրացնել քաղծառայողների աշխատավարձերը, որովհետև ստացվում է, որ նախարարությունում նույն աշխատանքը կատարողը ստանում է ավելի քիչ գումար, քան որևէ հիմնադրամում նույն գործով զբաղվողը: Նախարարությունների օպտիմիզացման վերաբերյալ մի քանի տարբերակ ունենք մեր աշխատանքային սեղանին, որոնք 90%-ով համընկնում են։ Մենք խոսում ենք 9-11 նախարարություն ունենալու մասին, այսինքն՝ 17-ից այդ թիվը կնվազի»,- նշեց Արարատ Միրզոյանը:

Armenia considers cutting number of ministries
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. The Armenian government is considering cutting the number of ministries, caretaker First Deputy Prime Minister Ararat Mirzoyan told reporters today. The government is planning to reduce the number from 17 to 9 or 11, he said.
“We have a very inflated public administration system,” he said. “We must revise it all and reconsider the activities of all ministries. This will enable to raise the salaries of civil servants because turns out the person carrying out the same work in the ministry is getting less money than the person carrying out the very same work in any foundation. We have several options about optimization of ministries on the table, all of which are 90% matching. We are talking about having 9 or 11 ministries, meaning the number will be reduced from 17,” Mirzoyan said.