ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի քաղաքացիությունը չի ազդում կառույցի հայանպաստ որոշումների վրա. Դավիթ Տոնոյան
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի քաղաքացիությունը չի ազդում կառույցի հայանպաստ
որոշումների վրա. Դավիթ Տոնոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցով նեղ ձևաչափով քննարկումներ են տեղի ունեցել անդամ պետությունների միջև: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը:
«Բոլորիս խորհուրդ եմ տալիս սպասել դեկտեմբերի 6-ին: Քննարկումներ են եղել նեղ ֆորմատով, որոնց մասին տեղեկությունները հասանելի չեն: Այդ նեղ ֆորմատով որոշում է կայացվել գլխավոր քարտուղարի հարցին անդրադառնալ և այն քննարկել դեկտեմբերի 6-ին»,- ասաց Դավիթ Տոնոյանը:
Նախարարի պաշտոնակատարը նշեց, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը միջազգային է և նրա քաղաքացիությունը չի ազդում հայանպաստ կամ հակառակ որոշումների ընդունման վրա:
«Մենք այդ պաշտոնը զբաղեցնելու դեռևս մոտ 1.5 տարի ունենք, բայց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը միջազգային է, և այն որևէ կերպ չի ազդում հայանպաստ կամ հակառակ որոշումների ընդունման վրա՝ լինի նա Հայաստանի, թե այլ երկրի ներկայացուցիչ»,- ընդգծեց նախարարի պաշտոնակատարը:
ՀԱՊԿ-ին անդամակցում են Բելառուսը, Հայաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը և Տաջիկստանը:
Յուրի Խաչատուրովն ազատվել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից նոյեմբերի 2-ին: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պարտականությունների կատարումը դրվել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովի վրա:

Citizenship of CSTO Gen.-Sec. will have no impact on decisions being either pro or anti- Armenian
YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. Narrow-format discussions have taken place between the CSTO member states over the issue of the appointment of a new Secretary-General of the organization, ARMENPRESS reports acting Defense Minister of Armenia David Tonoyan told the reporters during a press conference at the ministry.
“I advise everyone to wait until December 6. The discussions took place in a narrow format, the details of which are not available. A decision was made to discuss the issue of the secretary general on December 6”, David Tonoyan said.
The acting minister noted that the CSTO Secretary-General is an international post and his citizenship does not impact on making decisions being either pro or anti-Armenian.
“1.5 years still remain for us to occupy that post, but the CSTO Secretary-General is an international post and it in no way impacts on making decisions being either pro or anti-Armenian and the citizenship of the Secretary General does not matter”, he said. C
CSTO members states are Belarus, Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia and Tajikistan.
Yuri Khachaturov was relieved from the post of the CSTO Secretary General on November 2 at the initiative of the Armenian side. Charges are pressed against him over March 1 case. Deputy Secretary General of the CSTO Valery Semerikov is now the acting Secretary General of the organization.