Ալեքսանդրա Պախմուտովան նշում է իր ծննդյան օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստուհի կոմպոզիտոր Ալեքսանդրա Պախմուտովան նշում Է իր ծննդյան օրը: Այդ կապակցությամբ նրան շնորհավորել Է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Հեռագրի տեքստը նոյեմբերի 9-ին հրապարակված Է Կրեմլի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Դուք պատկանում եք այն վարպետների լեգենդար համաստեղությանը, որոնց ստեղծագործության մեջ արտացոլում են գտել հայրենական պատմության առավել ցայտուն, անմոռանալի Էջերը, բազմաթիվ սերունդների հաղթանակներն ու սխրագործությունները, երկրի ճակատագիրը: Ձեր ստեղծած հիանալի երգերը, երաժշտական բոլոր ստեղծագործությունները հիրավի մեր ազգային հարստությունն են»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Ալեքսանդրա Պախմուտովան ծնվել Է 1929 թվականի նոյեմբերի 9-ին Նիժնի-Վոլժսկի երկրամասի (ներկայում՝ Վոլգոգրադի շրջան) Բեկետովկա ավանում: Ավարտել Է Մոսկվայի Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիան: 400-ից ավելի երգերի երաժշտության հեղինակ Է, որոնց թվում առավել հայտնի են «Քնքշություն», «Բելառուս», «Խոնարհվենք այն մեծագույն տարիների առջեւ», «Մեր երիտասարդության թիմը», «Վախկոտը հոկեյ չի խաղում» երգերը: Պախմուտովայի երգերը տեղ են գտել Մուսլիմ Մագոմաեւի, Իոսիֆ Կոբզոնի, Լեւ Լեշչենկոյի եւ այլ արտիստների երգացանկում:

Путин поздравил Александру Пахмутову с днем рождения
Президент РФ Владимир Путин поздравил композитора Александру Пахмутову с днем рождения. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, текст телеграммы опубликован в пятницу на сайте Кремля.
"Вы принадлежите к легендарной плеяде мастеров, в творчестве которых нашли отражение наиболее яркие, незабываемые страницы отечественной истории, победы и свершения многих поколений, судьба страны. Замечательные песни, все музыкальные произведения, созданные Вами за годы вдохновенного труда, по праву являются нашим национальным достоянием", - говорится в сообщении.
Александра Пахмутова родилась 9 ноября 1929 года в поселке Бекетовка Нижне-Волжского края (ныне район Волгограда). Окончила Московскую государственную консерваторию имени Чайковского. Написала музыку для более чем 400 песен, среди них такие известные как "Нежность", "Белоруссия", "Поклонимся великим тем годам", "Команда молодости нашей", "Трус не играет в хоккей". Песни Пахмутовой входили в репертуар Муслима Магомаева, Иосифа Кобзона, Льва Лещенко и других артистов. Народная артистка СССР (1984), Герой Социалистического Труда (1990). Лауреат Государственных премий СССР (1975, 1982) и РФ (2015).