ՀԱՊԿ-ում նախագահությունը Ղազախստանից փոխանցվել է Ղրղզստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) նախագահությունը Ղազախստանից փոխանցվել է Ղրղզստանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ղրղզական Vesti-ն:
Կազմակերպության 2019 թվականի նիստը տեղի կունենա Ղրղզստանում:
Աստանայում նոյեմբերի 8-ին մեկնարկել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը, որին մասնակցում է նաև Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես նաև Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի ու Տաջիկստանի ղեկավարները:
Տեղի է ունեցել մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհուրդը, որին մասնակցել է ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարները նոյեմբերի 8-ին Աստանայում կայանալիք գագաթնաժողովի ընթացքում կքննարկեն կազմակերպության նոր գլխավոր քարտուղարի հարցը, ով կփոխարինի պաշտոնից ազատված, Հայաստանը ներկայացնող Յուրի Խաչատուրովին:

Председательство в ОДКБ перешло от Казахстана к Кыргызстану
Председательство в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) перейдет от Казахстана к Кыргызстану в 2019 году, сообщает Арменпресс со ссылкой на Vesti.kg. Следующее заседание состоится в Кыргызстане в 2019 году.
В Астане прошло совместное заседание Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны, Комитета секретарей советов безопасности стран ОДКБ с участием представителей Казахстана, Армении, Беларуси, Кыргызстана, России и Таджикистана.
На заседании обсудили вопросы, направленные на дальнейшее развитие международной и региональной безопасности, военного сотрудничества, противодействия современным вызовам и угрозам.
По результатам заседания главы министерств и ведомств государств-членов ОДКБ согласовали ряд документов, которые передали главам государств и правительств для рассмотрения в ходе сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ.
Также в ходе заседания председательство в ОДКБ передали от Казахстана к Кыргызстану. Очередное совместное заседание СМИД, СМО, КССБ ОДКБ состоится в 2019 году в Кыргызстане.