Նիկոլ Փաշինյանը նպատակ ունի Իրանի հետ հարաբերություններում նոր մթնոլորտ ձևավորել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի և Իրանի միջև էներգետիկ համագործակցությունը շատ կարևոր է համարում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նոյեմբերի 1-ի ԱԺ հատուկ նիստում, որի օրակարգում վարչապետի ընտրության հարցն է, Փաշինյանը Իրանի հետ հարաբերությունների զարգացման ցանկություն հայտնեց:
«Իրանի նախագահի հետ Նյու Յորքում հադիպումը շատ արդյունավետ եղավ: Եթե ժողովուրդը ինձ տա իր վստահության քվեն, և ես շարունակեմ պաշտոնավարել որպես վարչապետ, համոզված եմ, որ Իրանի հետ հարաբերություններում կկարողանանք նոր մթնոլորտ և նոր մակարդակ ապահովել»,-ասաց Փաշինյանն ու կարևորեց էներգետիկ ոլորտում Իրանի հետ համագործակցությունը:
Նա շեշտեց նաև, որ մի քան ամսվա քննարկումներից հետո հստակեցրել են Հայաստանում նոր ջերմաէլեկտրակայան կառուցելու որոշումը: Նրա խոսքով՝ դրա կարիքը բոլոր մասնագետների գնահատմամբ մենք ունենք:

Никол Пашинян намерен создать новую атмосферу в отношениях с Ираном
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян считает весьма важным энергетическое сотрудничество между Арменией и Ираном.
Как  передает Арменпресс,  в ходе дебатов 1 ноября в парламенте о выборах премьер-министра Пашинян выразил желание развивать отношения с Ираном.
«Встреча с президентом Ирана в Нью-Йорке была очень продуктивной. Если народ проголосует за меня, и я останусь в качестве премьер-министра, то я уверен, что мы сможем обеспечить новую среду и новый уровень в отношениях с Ираном», - сказал Пашинян, отметив важность энергетического сотрудничества с Ираном.
Он подчеркнул, что в результате  дискуссий, которые длились несколько месяцев,  они уже уточнили решение о строительстве новой ТЭЦ в Армении, необходимость чего, по оценке специалистов, у  нас есть.