Հայաստանի տնտեսությունում առկա են առողջացման գործընթացներ. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսությունում տեղի են ունենում խիստ դրական, առողջացման գործընթացներ: Դրանք անխուսափելիորեն բերելու են այն նպատակների իրագործմանը, որոնք դրված են Կառավարության առաջ: Այս մասին Ազգային ժողովում իր ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի է ունենում տնտեսական առողջացման, տնտեսական տրանսֆորմացիայի մեկնարկ: Ես երկու ամիս առաջ հրապարակել եմ տնտեսական առաջընթացի մասին մեր պատկերացումը և քաղաքական արձանագրումը հետևյալն է՝ մենք հանքարդյունաբերող, ընդերք քանդող, խաղադրույք կատարող երկրից պետք է վերածվենք տեխնոլոգիական արտադրանքի, արտահանմանը միտված տնտեսություն ունեցող երկրի: Ուզում եմ հայտարարել, որ հենց այսօր այդ գործընթացը տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետությունում: Հարց կծագի, թե արդյոք կան փաստեր, որոնք ապացուցում են այս քաղաքական հայտարարության իրականություն լինելը: Այո, կան այդպիսի փաստեր և ես կներկայացնեմ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարությունն ունի գործիք, ըստ որի, գերակա ոլորտում ներդրումներ իրականացնող և նոր աշխատատեղեր ստեղծող և որոշակի չափանիշներին համապատասխանող ընկերություններն ազատվում են մաքսատուրքից: Այդ շրջանակում աշխատատեղերի աճը նախորդ տարվա համեմատ կազմել է 30 տոկոս, սարքավորումների աճն էլ կազմել է 70 տոկոս:
2017  թվականի առաջին 9 ամիսների ընթացքում կապիտալ ապրանքների ներկրումն աճել է 75.5 տոկոսով: Խոսքը սարքեր, սարքավորումներ, մեքենաներ ներկրելու մասին է, և վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ այս ներկրումները մեծ մասամբ չեն վերաբերում հանքաարդյունաբերության ոլորտին, այլ առնչվում են արտադրության այլ ճյուղերին: Սա հիմնավորվում է նաև այն փաստով, որ 2018 թվականի ընթացքում շուրջ 29 տոկոսով աճել է հումքի ներկրումը, որը պետք է օգտագործվի արդյունաբերության մեջ:
«Գյուղատնտեսության ոլորտում մենք ունենք միտում այսպես ասած հին ու ոչ մրցունակ գյուղատնտեսությունից տրանսֆորմացիայի դեպի ժամանակակից և տեխնոլոգիական գյուղատնտեսության» ,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ արդյունաբերության ոլորտում սեպտեմբերին արձանագրվել է 0.9 տոկոսի աճ, որը բավական ցածր է: Ինչու է ցածր, որովհետև ներկայում խոշոր հանքարդյունաբերական ձեռնարկություններից մեկում խնդիրներ կան, այն գրեթե դադարեցրել է գործունեությունը: Նրա խոսքով, հանքարդյունաբերության ոլորտի ազդեցությունն ընդհանուր ցուցանիշի վրա շատ մեծ է, սակայն, եթե դիտարկում ենք արդյունաբերության մյուս ոլորտները, վերամշակող հատվածի վիճակագրությունը, ապա շատ հետաքրքիր փաստ կարձանագրվեն:
«Նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ վերամշակվող արդյունաբերությունում արձանագրվել է 11.4 տոկոսի աճ: Այս թվերը խոսում են այն բանի մասին, որ արդյունաբերության մեջ հանքարդյունաբերության չափաբաժինն իջել է, վերամշակող արդյունաբերության չափաբաժինը լրջորեն՝ մեծացել»,-ասաց նա:
Շինարարության ոլորտում նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ այս տարվա սեպտեմբերին գրանցվել է 3.5 տոկոսի աճ: Այնինչ, տարեսկզբին այդ աճը երկնիշ էր:
«Այդ երկնիշ աճը հիմնականում պայմանավորված էր Ամուլ սարում տեղի ունեցող շինարարությամբ: Հանքարդյունաբերության ոլորտում ցուցանիշի նվազմամբ պայմանավորված պետք է շինարարության ոլորտում էլ անկում լիներ, սակայն սեպտեմբերին 3.5 տոկոս աճ գրանցվեց»,-ավելացրեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով, արտահանման ոլորտում կա աճի տեմպի նվազում, իսկ այս տարվա սեպտեմբերին ունենք անկում անցած տարվա նույն ամսվա համեմատ:
«Մոտ 15 տոկոսով ավելի քիչ ապրանք է արտահանվել Հայաստանից  այս տարվա սեպտեմբերին: Անցած տարվա սեպտեմբերին Հայաստանից արտահանվել է 57 մլն դոլարի հանքահումքային արտադրանք: Այս տարի սեպտեմբերին այդ ծավալը կազմել է 44 մլն դոլար: Այս տարվա սեպտեմբերին, սակայն, Հայաստանից արտահանված մանածագործական իրերի ծավալը կազմել է 24 մլն դոլար, նախորդ տարվա նույն ամսվա 13 մլն-ի դիմաց: Այսինքն՝ մանածագործության ոլորտում համարյա կրկնապատիկ աճ ունենք: Սա նույնպես թիվ է, որը վկայում է տնտեսության տրանսֆորմացիայի մասին»,-ավելացրեց Նիկոլ Փաշինյանը:

YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. Strictly positive, recovery processes are taking place in Armenia’s economy. They will inevitably lead to the implementation of goals put before the government, acting Prime Minister Nikol Pashinyan said in his remarks during the debate of the election of PM in the Parliament, reports Armenpress.
“Launch of economic recovery, economic transformation is taking place in Armenia. I have released our vision on the economic progress two months ago, and the political record is the following: we need to turn from a mining, betting country to a country with an economy directed for technological production, export. I want to announce that this process is taking place in Armenia right now”, he said.
The government has a tool according to which companies, which make investments in a priority sector, create jobs and are in line with certain standards, are exempted from customs duties. Within the frames of this, the increase of number of jobs comprised 30% compared to the previous year, and that of equipment comprised 70%.
The import of capital goods during January-September 2017 increased by 75.5%. The talk concerns import of devices, equipment, machinery, and the analysis shows that these imports mostly do not refer to the mining industry, but they deal with other production sectors.
“We have a trend in the agriculture sector, transformation from the so-called old and uncompetitive agriculture to a modern and technological agriculture”, Nikol Pashinyan said.
Pashinyan said 0.9% growth has been recorded in industry field in September which is quite low. The reason is that currently one of the largest mining industry companies faces problems, it almost doesn’t operate. According to the acting PM, the impact of the mining industry field on the overall figure is quite great.
“Compared to September of the previous year, 11.4% growth has been recorded in the processing industry. These figures show that the share of mining industry in industry has decreased, and that of the processing industry has greatly increased”, he said.
3.5% growth has been recorded in the construction sector, whereas this figure was double-digit at the beginning of the year.
Pashinyan said there is a decline of growth rate in export, there was a decline in export in September 2018. “About 15% less goods were exported from Armenia this year in September. Last year in September 57 million USD raw materials from mining sector were exported from Armenia. This year in September this volume comprised 44 million USD”, Nikol Pashinyan said.