Ավստրալահայ ևս մեկ ընտանիք Հայաստանում է. հայաստանյան ներքաղաքական զարգացումները վճռական եղան տեղափոխվելու որոշումը կայացնելու հարցում
Ավստրալահայ ևս մեկ ընտանիք Հայաստանում է. հայաստանյան ներքաղաքական
զարգացումները վճռական եղան տեղափոխվելու որոշումը կայացնելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քիմեթլյանների ընտանիքը մինչև 2018 թվականի հունիսը բնակվում էր Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքում: Ալիս և Րաֆֆի Քիմեթլյաններն ունեն երեք երեխա: Ալիսը մինչ ամուսնությունը բնակվում էր Հայաստանում, ամուսնությունից հետո Րաֆֆիի հետ ապրում էր Ավստրալիայում: Րաֆֆին, ով մեծացել է Ավստրալիայում, միշտ մտքում ունեցել է Հայաստան տեղափոխվելու մասին գաղափարը:
«Ցանկություն կար, բայց տեղաշարժ չկար: Փոքր բալիկների հետ դժվար էր, ի վերջո այլ տեղ տեղափոխվելը, մանավանդ, որ Ավստրալիայում հարմարվել էի: Այդ իսկ պատճառով Հայաստան վերադառնալու միտքը քննարկում էինք, սակայն գործնական քայլեր չէինք ձեռնարկում»,- «Արմենպրես» -ի հետ զրույցում պատմեց Ալիս Քիմեթլյանը:
Րաֆֆի Քիմեթլյանը Ավստրալիայում ոսկերչությամբ է զբաղվել, այնտեղ ուներ իր խանութը: Ինչպես Ալիսն է բնորոշում, ոչ մի խնդիր չկար, սովորական ապրում էին, սակայն Հայաստան տեղափոխվելու միտքը հանգիստ չէր տալիս:
«Ամուսինս մինչ այդ էլ Հայաստանում եղել է, և նա միշտ Հայրենիքի կարոտ էր: Հայաստանի հող, ջուր, հայերեն խոսք, այս ամենը իրեն կանչում էր: Թեպետ երեխաներն այնտեղ ուսումնական կենտրոններ էին հաճախում, ունեին իրենց շրջապատը, ես էլ աշխատանքի է տեղավորվել, աշխատում էի մանկապարտեզում, բայց որոշեցինք գալ Հայաստան»,-ասաց Ալիսն՝ ընդգծելով, որ այդ քայլն արագացրեցին հայաստանյան ներքաղաքական զարգացումները: Ալիսը պատմում է, որ Հայաստանի իրական դժվարությունների մասին խոսել է ամուսնու հետ, սակայն որոշումը կայացված էր, Րաֆֆին իրեն լավ է զգում Հայաստանում: 2018 թվականի հունիսին Քիմեթլյանների ընտանիքն արդեն Հայաստանում էր:
Ընտանիքը տեղավորվել է Ջրվեժում: Տարբեր հարցերի հետ կապված տեղեկացվելու գործում բավական մեծ աջակցություն է ցուցաբերել Սփյուռքի նախարարությունը: Ներկայում երկու դպրոցահասակ երեխաները տեղավորվել են մոտակա ուսումնական հաստատությունում:
«Սկզբում մտածում էինք ինչ դպրոց ընտրենք, որ լավը լինի, սակայն հասկացանք, որ դրա կարիքը չկա: Մենք ընտրել ենք մեր տան մոտ գտնվող սովորական դպրոց և շատ գոհ ենք: Երեխաներն իրենց լավ են զգում, հեշտությամբ հարմարվել են, ուսուցիչները բավական ուշադրություն են դարձնում երեխաներին»,-ասաց նա:
Ալիսը ներկայում աշխատանք է փնտրում օտար լեզուների, մասնավորապես, անգլերենի գծով: Ամուսինն էլ շուկայի հնարավորություններն է ուսումնասիրում սեփական գործ սկսելու համար:
«Երբ դրսում ես բնակվում, այն ժամանակ ես Հասկանում, որ Հայաստանն ուրիշ է: Գալով այստեղ՝ մարդկանց շրջանում հույս, ոգևորություն ես տեսնում: Այն ընտանիքները, ովքեր մտածում են Հայաստան տեղափոխվելու մասին, խորհուրդ կտամ անպայման դա անել: Հավատացեք, կյանքն այստեղ այլ է: Մենք պետք է այնպես անենք, որ մեր երեխաները հայկական շրջապատում մեծանան»,-հավելեց Ալիս Քիմեթլյանը: Նա նկատեց, որ Սփյուռքում բազմաթիվ հարուստ հայեր կան, ովքեր օտար երկրներում են մեծ ներդրումներ կատարում: Ըստ նրա՝ ցանկալի կլիներ ներդրումների մի հատվածն արվեր Հայաստանում՝ երկիրը հզորացնելու, տնտեսության զարգացմանը նպաստելու համար:

YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. The Kimetlyan family was living in the Australian city of Sydney until June 2018. Alis and Raffi Kimetlyan have three children. Before marriage Alis was living in Armenia, but then she moved to Australia together with her spouse. Raffi grew up in Australia, but he always had the idea to move to Armenia.
“There was a desire, but no action. It was difficult to move to another place with kids as they were small. We were thinking about moving to Armenia, but were not taking any steps”, Alis Kimetlyan told ARMENPRESS.
Raffi Kimetlyan was working in the jewelry field in Australia, then he established his own shop. Alis says they faced no problems, they were living normally, but always with the mind to return to Armenia.
“My husband visited Armenia before and he was always missing his homeland. Although our children were attending educational centers there, had their friends, I as well was working in the kindergarten, but we made a decision to come to Armenia”, she said, adding that the recent domestic political events in Armenia contributed to making such decision.
They came to Armenia in June 2018. The Diaspora ministry provided great assistance to the family in terms of awareness over different matters. Currently their two kids attend the nearby educational facility.
“Initially, we were thinking about what school to choose, but then we understood that there is no need for that. We have selected an ordinary school close to our home and are very satisfied. Children feel good, and the teachers pay enough attention to them”, she said.
At the moment Alis is looking for a job in the field of foreign languages, in particular, English, and her spouse is observing the market opportunities in order to set up his own business.
“When you live abroad, you understand that time that Armenia is different. By coming here you see hope, excitement among the people. I would recommend all those families who think of moving to Armenia to definitely do that. Believe me, the life here is quite different. We need to do so that our kids grow up in an Armenian atmosphere”, Alis Kimetlyan said. She noted that there are numerous rich Armenians in Diaspora who are making investments in foreign countries. According to her, it would be better if some of these investments are directed to Armenia aimed at strengthening the country, contributing to the economic development.