Հայաստանն ապագայի դարպասն է. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հոգաբարձուների և խորհրդատվական խորհուրդների անդամների հետ, որոնց թվում են առաջատար հայ գիտնականներ, ինժեներներ, ձեռներեցներ ամբողջ աշխարհից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի գործունեության արդյունավետ կազմակերպմանը վերաբերող հարցերի շուրջ, քննարկել նախանշված նպատակների իրագործման համար անհրաժեշտ պայմանները, մեխանիզմներն ու հնարավորությունները:
Այնուհետեւ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է հիմնադրամի կազմակերպած՝ «Նախագծելով էվոլյուցիան» խորագիրը կրող Գլոբալ ինովացիոն ֆորումի բացմանը:
Նախագահը, ով նաև FAST հիմնադրամի խորհրդատվական խորհրդի պատվավոր անդամ է, ողջունելով մասնակիցներին 21-րդ դարի երկրում, կարևորել է Հայաստանում նման ֆորումների անցկացումը:
Նա մասնավորապես նշել է, որ Հայաստանը ոչ միայն քաղաքակրթությունների բնօրրան է, այլևս ի սկզբանե եղել է Արևելքի ու Արևմուտքի խաչմերուկում:
«Քանի որ սա դարպաս է, խաչմերուկ, կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ մարդկությունը հետ դառնա դեպի իր ակունքները, դեպի իր ծագումը, դեպի մարդկային ռասսայի ծագման վայր՝ Հայաստան: Օրերս Ժնևում խոսում էի 4-րդ ինդուստրիալ հեղափոխության մասին, որտեղ ասացի, որ չկան հեղափոխություններ, կա էվոլյուցիա: Մարդկությունը, մենք պետք է մաս կազմենք էվոլյուցիայինկամ զարգացմանը: Սա ոչ միայն գիտական ու տեխնոլոգիական էվոլյուցիա է, այլև մեր հասարակությունների ու աշխարհում մեր վարքագծի սրընթաց էվոլյուցիա»,- ասել է նախագահը:
Նա հետևյալ ուղերձն է հղել. «Հայաստանն ապագայի դարպասն է: Մենք խրախուսում ենք ներդրումներ կատարել մեր երկրում. երկիր, որը երիտասարդ է, որը հավակնոտ է, որի ժողովուրդը տաղանդավոր է, որն ունի երիտասարդ կառավարություն, և երկիր, որն իրեն զգում է 21-րդ դարում: Երիտասարդ է և հասուն: Երիտասարդ լինելը նախ և առաջ նշանակում է, թե որքան երիտասարդ ես քեզ զգում հոգով, արդյոք պատրաստ ես նոր բացահայտումների, պատրաստ ես սովորել, պատրաստ ես տալ հարցեր ու պատասխաններ գտնել: Արդյոք պատրաստ ես հետազոտությունների, էվոլյուցիոն արագացման:
Կարծում եմ, որ էվոլյուցիան անսահման է: Մենք չենք գիտակցում, թե իրականում որքան բազմաշերտ ենք, մենք բացահայտել ենք մեր մի մասը միայն: Մարդիկ շատ ավելի հետաքրքրված են, թե ինչ է կատարվում մեզնից դուրս: Սակայն մի ամբողջ տիեզերք ունենք մեր ներսում, որը նույնքան բարդ է, որքան հենց ինքը՝ տիեզերքը:
Հավատացած եմ, որ աշխարհի ապագա բացահայտումները կրկին վերադառնալու են այս դարպաս, որը 21-րդ դարի դարպասն է:
Այնպես որ, բարի՛ գալուստ Հայաստան»:
Նախագահն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել եռօրյա միջազգային ֆորումի մասնակիցներին:
Ֆորումը համախմբել է արհեստական բանականության, ռոբոտիկայի ու ինքնավար համակարգերի, կենսաբանության և տվյալագիտության առաջատար մասնագետների, գործարարների, գիտնականներիաշխարհի մոտ 20 երկրի գիտական և տեխնոլոգիական կենտրոններից։

Армения – ворота в будущее: президент Армен Саркисян
Президент Республики Армен Саркисян сегодня провёл рабочий завтрак с членами Совета попечителей и Консультативного совета Фонда науки и технологий Армении (FAST), в числе которых ведущие учёные, инженеры, предприниматели со всего мира.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, собеседники обменялись мыслями по вопросам, касающимся эффективной организации фонда науки и технологий Армении, обсудили необходимые для реализации намеченных целей условия, механизмы и возможности.
Затем президент Республики Армен Саркисян принял участие в открытии организованного фондом Глобального инновационного форума, который проходит под девизом «Проектируя эволюцию».
Президент, который является также почётным членом Совета попечителей Фонда FAST, приветствуя участников в стране 21-го века, подчеркнул важность проведения подобных форумов в Армении.
Он, в частности, отметил, что Армения не только является колыбелью цивилизаций, но и изначально находилась на перекрёстке Востока и Запада.
«Поскольку это ворота, перекрёсток, думаю, пора человечеству обратиться к своим истокам, к своему зарождению, к месту происхождения человеческой расы – к Армении. На днях в Женеве я говорил о четвёртой индустриальной революции, где сказал, что нет революций, есть научная и технологическая эволюция. Человечество, мы должны составить часть эволюции или развития. Это не только научная и технологическая эволюция, но и стремительная эволюция наших обществ и нашего поведения в мире», - сказал президент.
Он обратился со следующим посланием: «Армения – ворота в будущее. Мы поощряем инвестиции в нашу страну. В страну, которая молода, которая амбициозна, чей народ талантлив, которая имеет молодое правительство, и страну, которая чувствует себя в 21-ом веке. Молодая и зрелая. Быть молодым, прежде всего означает, насколько молодым ты чувствуешь себя в душе, готов ли ты к новым открытиям, готов ли ты учиться, готов ли задавать вопросы и находить ответы. Готов ли ты к исследованиям, эволюционному ускорению.
Думаю, что эволюция безгранична. Мы не осознаём, насколько мы в действительности многослойны – мы выявили только одну свою часть. Люди гораздо больше заинтересованы в том, что происходит вне нас. Однако внутри себя мы имеем целую вселенную, которая столь же сложна, сколь сама вселенная.
Я убеждён, что будущие открытия мира вновь вернутся к этим воротам, которые являются воротами в 21-ый век.
Так что, добро пожаловать в Армению!»
Президент пожелал плодотворной работы участникам международного трёхдневного форума.
Форум собрал ведущих специалистов в области искусственного интеллекта, роботизации и самоуправляемых систем, биологии и информатики, предпринимателей, учёных из научных и технологических центров почти 20 стран мира.