Հայաստանն ապագայի դարպասն է. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հոգաբարձուների և խորհրդատվական խորհուրդների անդամների հետ, որոնց թվում են առաջատար հայ գիտնականներ, ինժեներներ, ձեռներեցներ ամբողջ աշխարհից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի գործունեության արդյունավետ կազմակերպմանը վերաբերող հարցերի շուրջ, քննարկել նախանշված նպատակների իրագործման համար անհրաժեշտ պայմանները, մեխանիզմներն ու հնարավորությունները:
Այնուհետեւ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է հիմնադրամի կազմակերպած՝ «Նախագծելով էվոլյուցիան» խորագիրը կրող Գլոբալ ինովացիոն ֆորումի բացմանը:
Նախագահը, ով նաև FAST հիմնադրամի խորհրդատվական խորհրդի պատվավոր անդամ է, ողջունելով մասնակիցներին 21-րդ դարի երկրում, կարևորել է Հայաստանում նման ֆորումների անցկացումը:
Նա մասնավորապես նշել է, որ Հայաստանը ոչ միայն քաղաքակրթությունների բնօրրան է, այլևս ի սկզբանե եղել է Արևելքի ու Արևմուտքի խաչմերուկում:
«Քանի որ սա դարպաս է, խաչմերուկ, կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ մարդկությունը հետ դառնա դեպի իր ակունքները, դեպի իր ծագումը, դեպի մարդկային ռասսայի ծագման վայր՝ Հայաստան: Օրերս Ժնևում խոսում էի 4-րդ ինդուստրիալ հեղափոխության մասին, որտեղ ասացի, որ չկան հեղափոխություններ, կա էվոլյուցիա: Մարդկությունը, մենք պետք է մաս կազմենք էվոլյուցիայինկամ զարգացմանը: Սա ոչ միայն գիտական ու տեխնոլոգիական էվոլյուցիա է, այլև մեր հասարակությունների ու աշխարհում մեր վարքագծի սրընթաց էվոլյուցիա»,- ասել է նախագահը:
Նա հետևյալ ուղերձն է հղել. «Հայաստանն ապագայի դարպասն է: Մենք խրախուսում ենք ներդրումներ կատարել մեր երկրում. երկիր, որը երիտասարդ է, որը հավակնոտ է, որի ժողովուրդը տաղանդավոր է, որն ունի երիտասարդ կառավարություն, և երկիր, որն իրեն զգում է 21-րդ դարում: Երիտասարդ է և հասուն: Երիտասարդ լինելը նախ և առաջ նշանակում է, թե որքան երիտասարդ ես քեզ զգում հոգով, արդյոք պատրաստ ես նոր բացահայտումների, պատրաստ ես սովորել, պատրաստ ես տալ հարցեր ու պատասխաններ գտնել: Արդյոք պատրաստ ես հետազոտությունների, էվոլյուցիոն արագացման:
Կարծում եմ, որ էվոլյուցիան անսահման է: Մենք չենք գիտակցում, թե իրականում որքան բազմաշերտ ենք, մենք բացահայտել ենք մեր մի մասը միայն: Մարդիկ շատ ավելի հետաքրքրված են, թե ինչ է կատարվում մեզնից դուրս: Սակայն մի ամբողջ տիեզերք ունենք մեր ներսում, որը նույնքան բարդ է, որքան հենց ինքը՝ տիեզերքը:
Հավատացած եմ, որ աշխարհի ապագա բացահայտումները կրկին վերադառնալու են այս դարպաս, որը 21-րդ դարի դարպասն է:
Այնպես որ, բարի՛ գալուստ Հայաստան»:
Նախագահն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել եռօրյա միջազգային ֆորումի մասնակիցներին:
Ֆորումը համախմբել է արհեստական բանականության, ռոբոտիկայի ու ինքնավար համակարգերի, կենսաբանության և տվյալագիտության առաջատար մասնագետների, գործարարների, գիտնականներիաշխարհի մոտ 20 երկրի գիտական և տեխնոլոգիական կենտրոններից։

‘Armenia is the gateway of future’ – President Armen Sarkissian
YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian today had a working breakfast with the members of Board of Trustees and Advisory Board of the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST), which includes leading Armenian scientists, engineers, entrepreneurs from all over the world, the Presidential Office told Armenpress.
During the meeting the participants exchanged views on issues relating to effectively organizing the activities of the Foundation, discussed the conditions, mechanisms and opportunities necessary for the implementation of outlined goals.
Thereafter, the President participated in the opening ceremony of the Global Innovation Forum: Engineering the Evolution organized by the Foundation. President Sarkissian, who is also an honorary member of the FAST Foundation’s Advisory Board, welcomed the Forum participants in the country of 21st century and attached importance to holding such forums in Armenia. In particular, the President stated that Armenia is not only the birthplace of civilizations, but has been in the crossroads of East and West from the very start.
“As this is a gateway, a crossroad, I think it’s time for the humanity to turn back to its origins, to the birthplace of human race, to Armenia. Recently in Geneva I was talking about the 4th industrial revolution, where I said that there are no revolutions, there is an evolution. The humanity, we should be a part of the evolution or development. This is not only a scientific and technological evolution, but a drastic evolution of our societies and our behavior in the world”, he said.
The President addressed the following message: “Armenia is the gateway of future. We promote making investments in our country: country that is young, ambitious, the people of which are talented, which has a young government, and a country which feels itself in the 21st century, is young and mature. Being young first of all means how young you feel yourself by soul, whether you are ready for new discoveries, to learn, to ask questions and find answers. Whether you are ready for research, evolution acceleration.
I think the evolution is infinite. We don’t understand how multi-layered actually we are, we have discovered only one part of us. People are more interested in what is happening outside of us. But we have a whole universe inside us which is as complicated as the universe itself.
I believe the future discoveries of the world will again return to this gateway – the gateway of the 21st century.