ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը և Լիբանանի խորհրդարանի նախագահը բարձր են գնահատել երկկողմ քաղաքական երկխոսությունը
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը և Լիբանանի խորհրդարանի նախագահը բարձր են
գնահատել երկկողմ քաղաքական երկխոսությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանան աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպել է Լիբանանի խորհրդարանի նախագահ Նաբիհ Բըրիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը բարձր է գնահատել Լիբանանի խորհրդարանի նախագահի ներդրումը հայ-լիբանանյան բարեկամության ամրապնդմանն ուղղված նախաձեռնությունների իրականացման գործում։
Նաբիհ Բըրրին ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը Լիբանան՝ նշելով, որ այն հնարավորություն կտա նոր թափ հաղորդել երկու երկրների բարեկամական  հարաբերություններին:
Զրուցակիցները կարևորել են լիբանանահայ համայնքի դերակատարությունը՝ որպես երկու երկրները կապող և հարաբերություններն ամրապնդող օղակ: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ բարեկամ Լիբանանը, ինչպես պատմության ողբերգական պահերին, այնպես էլ այսօր Հայաստանի կողքին է՝ իր նպաստը բերելով Ցեղասպանության հանցագործության դատապարտմանը: Նաբիհ Բըրրին իր հերթին բարձր է գնահատել Լիբանանի հայերի դերակատարությունը և ներդրումը երկրի զարգացման գործում: «Մեր եղբայր հայերը ներկայացված են Լիբանանի խորհրդարանում ու կառավարությունում և իրենց կարևոր նպաստն են բերում Լիբանանի առաջընթացին», - ասել է նա:
Երկու երկրների միջև հարաբերությունների հետագա խորացման համատեքստում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը և Լիբանանի խորհրդարանի նախագահը կարևորել են միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնումը և բարեկամության խմբերի ակտիվ աշխատանքը: Լիբանանի խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կարող է Լիբանանի համար դառնալ պատուհան դեպի Եվրոպա, իսկ Լիբանանը Հայաստանի համար` պատուհան դեպի Մերձավոր Արևելք, և պետք է ակտիվ աշխատել այդ ուղղությամբ կոնկրետ արդյունքներ արձանագրելու համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև երկու երկրներում ընթացիկ քաղաքական իրավիճակի և զարգացումների շուրջ:
Տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման ուղղությամբ շարունակական ջանքերի համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը և Նաբիհ Բըրրին կարևորել են Հայաստանի մասնակցությունը Լիբանանում ՄԱԿ-ի ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ առաքելությանը:

И.о. премьер-министра Армении и спикер парламента Ливана высоко оценили двусторонний политический диалог
И.о. премьер-министра Армении и спикер парламента Ливана высоко оценили
двусторонний политический диалог
В рамках рабочего визита в Ливан исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян сегодня встретился со спикером парламента Ливана Набихом Берри.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   аппарата премьер-министра РА, выразив благодарность за теплый прием, исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения высоко оценил вклад спикера парламента Ливана в реализации инициатив по укреплению армяно-ливанской дружбы.
Набих Берри приветствовал визит Никола Пашиняна в Ливане, отметив, что он придаст новый импульс дружественным отношениям между двумя странами.
Собеседники отметили важность роли армянской общины Ливана в качестве связующего две страны и укрепляющего отношения звена. Никол Пашинян отметил, что дружественный Ливан, как и в трагические моменты истории, так и сейчас находится рядом с Арменией, внося свой вклад в осуждение преступления геноцида. В свою очередь Набих Берри высоко оценил роль и вклад ливанских армян в развитие страны. “Наши братья армяне представлены в парламенте и правительстве Ливана, и они вносят большой вклад в прогресс Ливана”, - сказал он.
В контексте дальнейшего углубления отношений между двумя странами исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армении и спикер парламента Ливана подчеркнули важность расширения межпарламентских связей и активной работы групп дружбы. Спикер парламента Ливана отметил, что Армения для Ливана может стать окном в Европу, а Ливан для Армении - окном на Ближний Восток, и необходимо активно работать над достижением конкретных результатов в этом направлении.
Собеседники также обменялись мнениями о текущей политической ситуации и событиях в обеих странах.
В контексте постоянных усилий по обеспечению региональной безопасности Никол Пашинян и Набих Берри подчеркнули важность участия Армении в миротворческой миссии ЮНИФИЛ в Ливане.